NASA beklenen görevi gerçekleştirdi

NASA beklenen görevi gerçekleştirdi

Bir süredir bir göktaşını vurması ile gündeme gelen uzay ajansı işlemi başarı ile tamamladı.

Deneysel Çift Asteroid Yönlendirme Testi (DART) görevi, “Bir asteroidi, özel olarak tasarlanmış bir uyduyla vurarak potansiyel olarak gezegeni öldüren yörüngesinden çıkarabilir misiniz? sorusuna yanıtı verdi. Dimorphos asteroidi ile başarılı bir şekilde çarpışan NASA astreoidi yörüngesinden çıkardı. Çarpışmadan elde edilen sonuçlar ve veriler hala geliyor ancak NASA yer kontrolü, DART çarpma aracının hedef asteroidi engellediğini doğruluyor.

Dimorphos kabaca bir Amerikan futbolu stadyumunun büyüklüğünde, ancak uzay hem çok büyük hem de çok karanlık ve hem asteroit hem de uzay aracı o sırada oldukça hızlı hareket halindeydi .NASA Yöneticisi Bill Nelson, çarpışmadan sonra, “Dünyanın ilk gezegen savunma testinin ilk bölümünün başarıyla tamamlanması gerçekleşti” dedi. “Bir gün kendi gezegenimizi gelen bir asteroidden nasıl koruyacağımızı bize öğreteceğine inanıyorum. Gezegen savunmasının küresel bir çaba olduğunu ve gezegenimizi kurtarmanın çok mümkün olduğunu gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı.

NASA, DART uzay aracıyla asteroidi başarıyla vurdu

NASA, Yakın Dünya Nesnelerine karşı bir gezegen savunma aracı olarak savunma uydularının kullanımını araştırmak amacıyla Kasım 2021’de DART misyonunu başlattı. Otomat boyutundaki DART çarpma aracı, Dimorphos’un Dünya’dan yaklaşık 68 milyon mil uzaktaki yolunu ölümcül bir şekilde geçtiğinde yaklaşık 14.000 MPH’de seyahat ediyordu.

June Bug vs Chrysler Windshield’ın tamamını gerçek gezegen öldürücü asteroitlere karşı kullanmaya istekli uydularla dolup taşan bir gezegen savunma sisteminin gelecekteki yinelemelerinin görülmeyeceği görülüyor.

WhatsApp kullanıcıları için önemli güncelleme geliyor