NASA'nın Mars'a gönderdiği keşif aracı test sürüşünü yaptı

NASA'nın Mars'a gönderdiği keşif aracı test sürüşünü yaptı

NASA'nın Mars'a gönderdiği keşif aracı Persevarence ilk test sürüşünü yaptı. Kızıl Gezegen'den test sürüşü sırasında çekilen fotoğraflarda, aracın lastik izleri yer aldı.

Persevarence'ın sosyal medya hesabından ise, "Mars'ta ilk test sürüşümü yaptım. Tekerlek izlerimin başlangıcına bakıyorsunuz. Yapacak daha çok şey var" paylaşımı yaptı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA), Mars'a gönderdiği keşif aracı Persevarence'nin ilk test sürüşünü gerçekleştirdiğini açıkladı. Test sürüşünde, keşif aracının 33 dakika boyunca yaklaşık 6,5 metre yol kattettiği belirtildi. Perseverance, 4 metrelik mesafeye yol aldı. Ardından 150 derecelik bir dönüş sonrası 2,5 metre daha ileri doğru hareket etti. Mars keşif aracının lastik izlerini bıraktığı da görüldü. NASA'nın, Mars keşfi için açtığı Twitter hesabı 'NasaPersevere', Kızıl gezegen'de bıraktığı tekerlek izlerini, sosyal medyadan paylaştı. Twitter'dan paylaşılan gönderide, "Mars'ta ilk test sürüşümü yaptım. Tekerlek izlerimin başlangıcına bakıyorsunuz. Yapacak daha çok şey var" mesajı geldi. 

Nasa mühendisinden açıklama:

NTV'nin haberine göre, Bunun ilk denemeleri olduğunu belirten NASA mühendisi Anais Zarifian, test sürüşünün 'inanılmaz' derecede iyi geçtiğini belirtti. "Ekibimiz için çok büyük kilometre taşı. Daha uzun sürüşler yapacağız, bu henüz başlangıç" dedi. Perseverance'ın Jezero Krateri'nde daha uzun seferler için yeni rotalar da belirleniyor. 30 Temmuz 2020'de yola çıkan Mars keşif aracı Perseverance, Kızıl Gezegen'e 18 Şubat 2021'de indi.

https://twitter.com/NASAPersevere/status/1367936250271858689?s=20  

Kaynak:Haber Kaynağı

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji