NASA’nın yeni gözdesi TESS... Yeni gezegenler bulma görevinde

NASA’nın yeni gözdesi TESS... Yeni gezegenler bulma görevinde

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) yeni nesil gezegen keşif uydusu TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) tam 337 milyon dolara mal oldu. Ancak NASA bu ufacık keşif uydusunun yeni gez

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) yeni nesil gezegen keşif uydusu TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) göreve hazır. TESS, iki yıl boyunca Güneş Sistemi’ne en yakın ve en parlak olanlardan başlayarak 200 bini aşkın yıldızı tarayacak.

NASA, Güneş Sistemi’mizin ötesinde binlerce gezegen bulmasını planladığı TESS isimli bir uzay teleskopunu fırlatmaya hazırlanıyor.

Tess’in görevi, Florida’daki Cape Canaveral’dan bir Falcon roketine çıkarak başlayacak ve önümüzdeki iki yıl boyunca neredeyse tüm gökyüzünü araştıracak.

Tess yakınlardaki parlak yıldızların ve onların gezegenlerinin bir kataloğunu, diğer teleskopların takip edebileceklerini bir şekilde inşa edecek.

Varlığına dair ipucu olabilecek gazlar tarayarak yeni dünyalar keşfetmek TESS’in en büyük özelliği.

TESS için Nasa’nın astrofizik direktörü Paul Hertz, “bu atmosferlerin kimyasal bileşimlerini inceleyerek orada olanı arar” dedi. "Dünya’da metan, karbondioksit, su buharı ve oksijen gibi biyo-imzaları bildiğimizden buna dönük bir tarama yapılacaktır" diye açıkladı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji