Nasrallah: Bizi Suriye'ye kimse davet etmedi

Nasrallah: Bizi Suriye'ye kimse davet etmedi

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah, İran'a yönelik askeri tehditlerin, daha fazla puan almak ve İran'ı kendi değerlerinden vazgeçirmek amacıyla rehberlik, İran devleti ve halkına baskı amacıyla yapılmış bir psikolojik...

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah, İran'a yönelik askeri tehditlerin, daha fazla puan almak ve İran'ı kendi değerlerinden vazgeçirmek amacıyla rehberlik, İran devleti ve halkına baskı amacıyla yapılmış bir psikolojik savaş olduğunu bildirdi.

İran televizyonu Pars Today'e konuşan Hizbullah lideri Nasrallah, bölge gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Suudi Arabistan'ın başını çektiği koalisyonunun Yemen'i işgal girişimiyle ilgili konuşan Nasrallah, "İşgalcilerin yanında ABD ve daha birçok Arap ülkesi var. Siyonistler de bu savaşın bir parçası" dedi. ABD'nin bölgede aktif savaş yürütme şansının olmadığını belirten Nasrallah, ayrıca İran'ın da yalnız olmadığını dile getirdi. İsrail'in kendilerini, bölge halkını, İran'ı tehdit ettiğine değinen Nasrallah, "ABD dünyadaki terörizmin başında. Siyonistler ise tamamen bir terör düzenine sahipler" dedi. Son dönemde İsrail'in Lübnan'a dönük savaş tehditlerinin arttığı biliniyor. Geçtiğimiz günlerde Nasrallah, başka bir açıklamasında İsrail'in olası saldırılarına net yanıtlar vereceklerini belirterek, "İsrail'in yerinde olsam Dunia Nükleer Santrali'ni kapatırım" demişti.

'BİZİ KİMSE DAVET ETMEDİ'
Muhabirin neden Suriye savaşına katıldıklarını sorması üzerine Nasrallah, "Bizi Suriye'deki duruma müdahale etmemiz için kimse davet etmedi. Ama Suriye ve Lübnan iki bağımsız ülke olmalarına rağmen güvenlik, ikili ilişkiler ve siyasi, ekonomik ve toplumsal ilişkiler açısından ortak bir takdire sahipler" dedi. Suriye’de yaşananların baştan beri batının gösterdiği gibi olmadığını çok iyi bildiklerini söyleyen Hizbullah lideri, "Bunların amacı Suriye rejimini devirmekti, çünkü Suriye rejimi bölgedeki direniş hareketinin en önemli destekleyicilerinden biri. Bugün Suriye, Siyonistlerin karşısında boyun eğmiyor" ifadelerini kullandı.

Müzakerelerde Türkiye'nin de bulunduğunun hatırlatılmasıyla Türkiye'ye dair eleştiriler yönelten Nasrallah "Türkiye gibi terör örgütlerini destekleyen ülkeleri de bu sürece dahil etmek gerekiyor. Bu Suriye’de devam eden soruna çözüm bulmak için gerekli. Tek isteğimiz Suriye'nin daha zarar görmesini engellemek. Bu yüzden Türkiye'nin de görüşmelere katılması olumlu sonuçlara neden olur" dedi.