Natalie Portman'dan İsrail boykotu: Milyonluk ödülü reddetti

Natalie Portman'dan İsrail boykotu: Milyonluk ödülü reddetti

36 yaşındaki ünlü oyuncu 2 milyon dolarlık ödül alacağının açıklandığı Yahudi Nobel'i olarak anılan 'Genesis Ödülü' törenine katılmak için Kudüs'e yapmayı planladığı ziyareti iptal ettiğini açıkladı. Portman ödülü...

36 yaşındaki ünlü oyuncu 2 milyon dolarlık ödül alacağının açıklandığı Yahudi Nobel'i olarak anılan 'Genesis Ödülü' törenine katılmak için Kudüs'e yapmayı planladığı ziyareti iptal ettiğini açıkladı. Portman ödülü almama gerekçesiyle ilgili olarak 'İsrail’de yaşanan son hadiselerin kendisini olağanüstü derecede rahatsız ettiğini ve İsrail’deki herhangi bir kamuya açık etkinliğe iştirak etmek konusunda kendisini rahat hissetmediğini ve ödül törenine gitmekle iyi bir vicdan sahibi olamayacağını' söyledi. Öte yandan başka bir açıklama da Portman'ın temsilcisinden geldi. Yapılan açıklamada konuyla ilgili olarak "Son dönemde İsrail'de yaşanan olaylar onu son derece rahatsız atti. İsrail'de yapılacak herhangi bir kamusal etkinliğe katılma konusunda kendisini rahat hissetmiyor" denildi.

'PORTMAN'IN KARARINDAN ENDİŞE EDİYORUZ'

Genesis Ödülü'nü veren vakfın internet sitesindeki açıklamada ise Portman'ın "İnsanlığına hayranlık duyulduğu ve İsrail Hükümeti'nin politikalarına katılmama hakkına saygı duyulduğu' ifade edilse de "Ancak Kudüs'teki Genesis Ödülü törenine siyasi nedenlerle katılmama kararı vermesinden dolayı çok üzüldük. Portman'ın kararının hayırseverlik inisiyatifimizin politize olmasına yol açacağından endişe ediyoruz" dendi.

TÖREN İPTAL EDİLDİ

Natalie Portman'ın ödülü reddetmesinin ardından,  2012 yılından beri düzenli olarak yapılan tören bu yıl iptal edildi.

30 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

İsrail'in, Gazze sınırında 'Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü' eylemlerine katılan Filistinlilere 4 haftadır gerçek mermi ile müdahale etmesi uluslararası arenada tepki çekiyor. Filistinlilere uygulanan bu insalık dışı saldırılar 30'dan fazla Filistinlinin ölümüne yol açmıştı. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya