NATO deniz gücü komutası Türkiye’ye geçti

NATO deniz gücü komutası Türkiye’ye geçti

NATO’nun denizlerde ki mayınlamaya yönelik deniz operasyon ve eğitim faaliyetlerinden sorumlu olan Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Deniz Görev Grubu-2’nin komutası, Türk Deniz Kuvvetleri'ne devredildi.

NATO'ya üye ülkeler tarafından sırasıyla belli dönemlerde komuta edilen SNMCMG-2 Komutanlığı görevi, Deniz Harp Okulu Komutanlığında gerçekleştirilen törenle Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu'na geçti. Oramiral Tatlıoğlu, SNMCMG-2 Komodoru forsunun sancak gemisi TCG Sokullu Mehmet Paşa'ya bando takımı eşliğinde devir teslim belgesini imzaladı. Tatlıoğlu, SNMCMG-2 Komodorunun iki ay süresince Akdeniz ve Karadeniz'de aktif faaliyetlerde bulunacağını ve bu sürede içinde de üstün başarılar görmek için sabırsızlandığını dile getirdi.

SNMCMG-2 Komodorluğu görevine komuta edecek olan Deniz Albay Yusuf Karagülle de bu fırsatın kendisine verilmesinden onur duyduğunu belirterek kendi grubunda üç gemi bulunduğunu anlatan Karagülle, "Bunlar TCG Sokullu Mehmet Paşa, mayın gemileri TCG Ayvalık ve ESPS Tajo. Fakat bizim dönemimizde Bulgaristan, Romanya, Yunanistan ve İtalya farklı periyotlarda katılacak SNMCMG-2'ye. Birlikte çalışmak için sabırsızlanıyorum." dedi. Yapının yüksek eğitimli ve yetenekli olduğuna vurgu yapan Karagülle, 16 Nisan 2021'e kadar komuta görevini yürüteceğini belirtti. Törende, komuta kontrol gemisi olarak görev yapacak TCG Sokullu Mehmet Paşa'nın yanı sıra görevi devreden İspanya Deniz Kuvvetlerine ait ESPS Tajo ve Türk Deniz Kuvvetlerinden TCG Ayvalık gemileri de hazır bulunduruldu. Milli Savunma Üniversitesi Deniz Harp Okulu Komutanı Tuğamiral Erhan Aydın, Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanı Tuğamiral Yalçın Payal da törene katılanlar arasındaydı. Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve beraberindeki heyet, tören sonrası gemilerin komuta ekipleri ve basın mensuplarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Politika