Nazlıaka o skandalı sordu

Nazlıaka o skandalı sordu

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Beyaz TV'de yayınlanan “Hayatta Her Şey Var'' isimli programda Vecbi Güler tarafından sarf edilen “Cenab-ı Hakk'a kafa tutan bir şeytan vardı, o da 'hayır' dedi'' sözleri hakkında RTÜK'e başvuruda...

Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Beyaz TV'de yayınlanan “Hayatta Her Şey Var'' isimli programda Vecbi Güler tarafından sarf edilen “Cenab-ı Hakk'a kafa tutan bir şeytan vardı, o da 'hayır' dedi'' sözleri hakkında RTÜK'e başvuruda bulundu.

Bu sözlerin referandum sürecinde “hayır'' diyenleri hedef aldığını belirten Nazlıaka; yayın kuruluşu ilgili mevzuatının “Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez ve toplumda nefret duyguları oluşturamaz ve “Adalet ve tarafsızlık ilkesine aykırı olamaz'' hükümlerine aykırı yayın yapıldığını belirterek, gerekli yasal yaptırımların uygulanmasını talep etti. 

Nazlıaka, RTÜK'e sunduğu dilekçede “tarafsız, gerçekçi ve doğruluk ilkeli yayın'' kurallarının altını çizerek şunları söyledi:

“Türkiye'nin içinden geçtiği bu tarihi günlerde, topluma örnek olması gereken basın kuruluşları ne yazık ki temel ilkeleri çiğneyerek yayın yapıyor. Vehbi Güler'in “hayır diyen şeytandır'' sözleri kamuoyunu kutuplaştıcı bir dil barındırmakta. Dini duyguları istismar edip, bir televizyon programında kimi göndermeler yaparak muhalifleri adeta hedef göstermek kabul edilemez. Birçok kez yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz. Örneğin; yine RTÜK'e başvurduğum ancak 'ifade özgürlüğü' olarak değerlendirilen “hamile kadın sokakta gezmesin'' sözleri, aradan geçen yıllardan sonra hamile bir kadının parkta şiddet görmesine neden oldu.

Medya kurum ve kuruluşları çıkan her haberin, verilen her demecin toplumda yaratacağı etkiyi düşünerek hareket etmelidir. Bu duyarlılıktan vazgeçilen, halkı kutuplaştıran ve toplumun bir kesimini ötekileştirerek hedef gösteren her beyan, toplumda yeni bir nefret eylemine dönüşmektedir. Bu nedenle halkımızın dini duyguları istismar edilerek yapılan bu yayın hakkında RTÜK derhal işlem başlatmalıdır'' dedi.

“Medya tarafsızlığını kaybettikçe toplum taraflaşıyor'' diyen Nazlıaka sözlerine şöyle devam etti:

“Her defasında sandığa, seçime işaret eden iktidar eğer gerçekten seçimlerden kaygı duymuyorsa, medya üzerinde uyguladığı bu baskıyı derhal geri çekmelidir. Öte yandan iktidara yakınlığı ile bilinen bir kanalda pervasızca söylenen bu sözler hakkında işlem yapılmaması halinde, iktidarın referanduma adil bir şekilde hazırlandığını düşünmek gittikçe zorlaşacaktır. Bir yandan referandum sürecinde “hayır'' kampanyası yürütmek isteyenler her gün gözaltı, tehdit, saldırı ile karşılaşırken, diğer yandan “evet'' diyenlerin yüceltilmesi siyasi etik ile kesinlikle uyuşmamaktadır'' dedi.

Aylin Nazlıaka, gerekli yasal işlemlerin uygulanması için konuyu yakından takip edeceğini de ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika