Nesli tehlikeye giren tatlı su balıkları

Nesli tehlikeye giren tatlı su balıkları

Balık türleri üzerinde yapılan araştırmada, insanoğlunun bir türün yok olmasına sebep olacağı tespit edildi.

İnsan faaliyetlerinin tatlı su balıklarının neslini tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bırakabileceği,10 bin 682 balık türü üzerinde yapılan araştırma, sonucunda tespit edildi

BBC'nin haberine göre, aşırı avlanma, nehirlerin yeniden yönlendirilmesi, baraj yapılması, toprak ve su kirliliği, iklim değişikliği ile istilacı türlerdeki artış sebebiyle tatlı su balık çeşitlerinin  yüzde 23'ünün soyunun tükenme tehlikesinde olduğu ,Fransız ve Çinli bilim insanları tarafından yapılan araştırmaların sonucunda ifade edildi. Ve avlanan insanların, avlandıkları 2 bin 456 nehir yatağında bulunan 10 bin 682 balık türü üzerindeki etkileri incelendi.

Aşırı avlanmadaki tehlike !

İnsanoğlunun, aşırı avlanması sonucunda istilacı türlerdeki artış olduğu kaydedilen araştırmada, nehirlerdeki doğal ortamın 200 yıl öncekinden kötü durumda olduğu bilgisi verildi. Dünyada 18 bin tatlı su balığı çeşidi olduğu belirtilerek  sayının tüm memelilerin çeyreğine denk geldiği söylendi. Endüstrileşmenin sonucunda  nehirlerin yüzde 86'sının geri kalanının da kısmen zarar gördüğü vurgulandı. Nehirlerin kısmen daha az zarar gördüğü, Afrika ve Avustralya'da insanlardan uzak olduğu bilgisi verildi. Nehirlerden Mekong'da aşırı avlanıldığı, Amazon'da da fazla baraj yapıldığı için balık türlerinin azaldığı ifade edildi.

 

 

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Yaşam