Netanyahu, yargı düzenlemesi karşıtı protestoları destekleyen muhalefeti "anarşi çıkarmakla" suçladı

Netanyahu, yargı düzenlemesi karşıtı protestoları destekleyen muhalefeti "anarşi çıkarmakla" suçladı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yargının yetkilerini kısıtlayan düzenlemelerin protesto edilmiş olduğu gösterileri destekleyen muhalefeti "anarşi çıkarmak ve seçilmiş hükümeti devirmeye çalışmakla" itham etti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yargının yetkilerini kısıtlayan düzenlemelerin protesto edilmiş olduğu gösterileri destekleyen muhalefeti "anarşi çıkarmak ve seçilmiş hükümeti devirmeye çalışmakla" itham etti.

Kabine toplantısının açılış konuşmasında Netanyahu, yargının yetkilerini kısıtladığı nedeni öne sürülerek 10'uncu haftayı geride bırakan hükümet karşıtı kitlesel protestolara ilişkin, "İki ay boyunca muhalefet bizim tekrar tekrar yaptığımız müzakere çağrılarına yanıt vermedi. Muhalefetin reformla değil anarşi çıkarmak ve seçilmiş hükümeti devirmekle ilgilendiğini görüyoruz." dedi.

Netanyahu, "vatanseverlerin konuşmaya istekli olacağını ümit ettiğini" belirterek "hükümetin halktan aldığı yetkinin karşılığını vereceği" şeklindeki ifadeleriyle yargı düzenlemesine devam mesajı verdi.

İsrail'de ortalama 10 haftadır devam eden kitlesel protestolara katılan göstericilere yüklenen Netanyahu, şunları kaydetti:

"Birisi İsrail ekonomisinden yana olup ülkeden para çıkması çağrısı yapması imkansız. Hem hukukun üstünlüğünü savunup hem kanunları ihlal etmeyi teşvik edemezsiniz. Ulusal güvenlikten yana olup askerlik görevini reddetme çağrısı yapamazsınız. Şartlı Siyonizm diye bir şey yok."

Başsavcı Miara'nın sonucuna gönderme

Netanyahu, İsrail Başsavcısı Gali Baharav-Miara'nın, aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir'in Tel Aviv Polis Şefi Amichai Eshed'in görevden alınması yönündeki kararının, "yasal sürece uyulmadığı" nedeni öne sürülerek dondurulması emirini da eleştirdi.

Başsavcı'nın kararını direkt dile getirmeyen Netanyahu, şu şekilde devam etti:

"İşleyen bir demokraside, ordu, polis ve öteki güvenlik birimlerinden seçilmiş hükümet mesuldür. Bunun bu şekilde olması gerekir, değilse vay halimize. Bu ilke yalnız kanunlarda geçmiyor, sağduyu da bunu söylüyor. Bu yapılara kimin liderlik edeceğine ve bu birimlerin iyi mi yönetileceğine başka kimse karar veremez."

Başbakan Netanyahu'nun ülkesi için devamlı "bir numaralı tehdit" olarak nitelediği İran'ın, Suudi Arabistan ile 7 yıl aradan sonrasında diplomatik ilişkileri tekrardan tesis etmesine ilişkin yorum yapmaması dikkati çekti.

Ana karşıcılık liderinden Netanyahu'nun görüşme çağrısına tepki

Ana karşıcılık lideri Gelecek Var Partisi lideri Yair Lapid de toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada Netanyahu'nun görüşme çağrısının samimi olmadığını savunarak "Yalan söylemek Netanyahu için nefes almak benzer biçimde." ifadelerini kullandı.

Eski Başbakan Lapid, Netanyahu müzakere çağrısı yapmasına rağmen hükümetin, yasama için Mecliste çalışmalarına devam ettiğini vurguladı.

Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesi

İsrail'de başta Tel Aviv olmak üzere çeşitli kentlerde Netanyahu hükümetinin yargı düzenlemesi ve sağ politikalarına karşı kitlesel protestolar 10 haftayı geride bıraktı.

Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak'ta Yüksek Mahkemenin yetkilerini sınırlandıran, yargının, hakimlerin seçimi üzerindeki etkisini azaltan bir yasa planladıklarını duyurmuştu.

Netanyahu başbakanlığındaki koalisyon hükümetinin, yargının bazı yetkilerini Meclise devretmeye yönelik hamleleri, Yüksek Mahkeme başta olmak üzere hükümet ile İsrail yargı mekanizması arasında gerilime yol açmıştı.

Ülkedeki en yüksek yargı mercisi olarak görev yapan İsrail Yüksek Mahkemesi, Meclisin çıkardığı kanunları, anayasa taslağı olarak kabul edilen "temel yasalara" aykırılık nedeni öne sürülerek bozma yetkisine haiz.

Netanyahu hükümeti, açıklamış olduğu yargı düzenlemesinde, Yüksek Mahkemenin, Meclisin çıkardığı kanunları bozma yetkisinin elinden alınacağını belirtmişti.

Hükümetin yargı paketi içinde açıklamış olduğu maddeler, İsrail içinde ve internasyonal alanda yargının yetkilerini kısıtladığı nedeni öne sürülerek yoğun şekilde eleştirilmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.