Netflix Türkiye’den çekiliyor iddiası!

Netflix Türkiye’den çekiliyor iddiası!

CHP'li Özgür Karabat internetten yayın yapan platformlara Rtük denetimi kararının ardından Netflix'in Türkiye'den çekilme...

CHP'li Özgür Karabat internetten yayın yapan platformlara Rtük denetimi kararının ardından Netflix'in Türkiye'den çekilme kararı aldığını iddia etti.

Netflix'in Türkiye'den çekileceğine söyleyen Karabat, "Netflix, RTÜK’ün sansüründen dolayı Türkiye’den çekiliyor. “Bir kereden bir şey olmaz” diyen anlayışın uluslararası bir platformun ahlakını sorgulaması gerçekten takdire şayan! AKP, krallıkla yönetilen Katar’da bile olmayan sansür anlayışıyla tarihe geçti!." dedi.

İNTERNETTEN YAPILAN YAYINLARA RTÜK DENETİMİ

Netflix başta olmak üzere internet üzerinden yapılan yayınların denetimiyle ilgili 1 Ağustos'ta bir yönetmelik yayınlandı ve buna göre, artık söz konusu platformlar RTÜK'ten lisans almadan bu hizmetleri veremeyecek.

Yayıncı kuruluşlar yıllık gelirlerinin binde 5'ini de her yıl RTÜK'e verecek.

Yayıncı kuruluşlar, RTÜK'ün uygun bulmadığı içerikleri de kataloglarından çıkarmak durumunda kalacak, koruyucu sembol sistemi kullanarak izleyicileri program hizmetlerinin içeriği hakkında sesli veya yazılı olarak bilgilendirmekle de sorumlu olacak.

NETFLİX: DÜZENLEMEYİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Yönetmeliğin yayımlanmasının ardından Netflix'ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

"İnternet yayınlarına yönelik getirilen düzenlemeyi yakından takip ediyoruz. Türkiye bizim için çok önemli bir pazar. Bu nedenle Türk yetenekleriyle birlikte film ve dizi sektörüne yatırım yapmaya, üyelerimizin bu içeriklere keyifle ulaşmalarını sağlamaya devam etmek istiyoruz."