Nevruz kutlanıyor: Diyarbakır, Van, Hakkari, Ankara... Binlerce kişi alanlarda

Nevruz kutlanıyor: Diyarbakır, Van, Hakkari, Ankara... Binlerce kişi alanlarda

Hakların Demokratik Partisi (HDP) öncülüğünde "Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim" şiarıyla kutlanan Newroz'a çok sayıda ilde yüzbinlerce kişi katıldı.

Newroz bu yıl parti kapatmaları, fezlekeler ve milletvekillerinin vekilliğinin düşürülmesinin gölgesinde kutlanıyor.

Diyarbakır başta olmak üzere Adana, Ağrı, Antep, Batman, Cizre, Dersim, Diyarbakır, Doğubeyazıt, Nusaybin, Urfa, Tatvan, Şırnak, Siirt, Van ve Yüksekova'da Newroz sabahın erken saatlerinde toplanan kalabalıklar tarafından kutlanıyor.

Diyarbakır'da Newroz kutlamaları, Bağlar'daki Newroz Parkı'nda yapılıyor. Alana girenlerden HES kodu istendi.

 

Geçtiğimiz yıllarda yüzbinlerce kişinin katılımına sahne olan Diyarbakır Newroz’una bu yıl da yüksek katılım var.

HDP'den yapılan açıklamada "Partimizi kapatacaklarmış, milyonların kalbinden nasıl sökeceksiniz? O biraz zor işte. HDP halktır, halk burada!" denildi.

Newroz kutlamasına bu yıl HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, HDP Diyarbakır milletvekilleri, İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve kentte bulunan birçok sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.  

Newroz için geniş güvenlik önlemleri alındı.

Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı otobüslerin Newroz alanına sefer gerçekleştirmemesinden dolayı, otobüs duraklarında uzun süre bekleyen gruplar, daha sonra Newroz alanına yürüdü. Kayyımın Newroz levhasını da Nevruz yaparak değiştirdiği görüldü.

Kürt kıyafetleriyle zılgıtlar ve sloganlar eşliğinde Newroz alanına gelen yüzlerce kişi, alan girişinde kurulan polis kontrol noktalarında bomba araması gerekçesiyle bekletildi. Alana girenlerden HES kodu istendi.

 

Rudaw'a konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, “Geçen yıl koronavirüs nedeniyle Newroz’u kutlamadık. Ama bu yıl halkın talebi üzerine bu etkinliği düzenledik. Halk bu Newroz’la aslında mesajını açıklıyor” dedi.

Taşçıer şunları söyledi:

"2023’te seçim olacak ama belli ki iktidar HDP’nin ve Kürtlerin oylarına göz dikmiş. AK Parti’den kopup HDP’ye gelenlerin önünü de almak istiyorlar. Amaç şimdiye kadar AK Parti’yi dengede tutan Kürt oylarını da konsolide etmek. Seçim sistemini değiştirmek ve bundan faydalanmak istiyorlar. İkincisi de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP kimin tarafını tutarsa o taraf kazanacak, bunu bildikleri için siyaset mühendisliği yapıyorlar. Önce Kürt siyasetçileri, sonra da Türkiyeli demokratları gözaltına aldılar. Demirtaş ve Kavala hala zindanda. Bununla insanları sindirmek istiyorlar ama bu da bitmelerine ve yenilmelerine engel olamayacak. Bu iktidarın yıkılması yakındır."

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre il il Newroz kutlamaları şöyle:

ADANA

Adana’da halk, sabahın erken saatlerinden itibaren Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu’nda toplanmaya başladı. HDP bayraklarıyla süslenen alana,  “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim. Em bi agirê Newrozê li ber xwe bidin bi ser bikevin”, "HDP umuttur, susturulamaz", "Bi jinan diguhere", "Özgürlükte ısrarlı mücadelede kararlıyız",  "Umudu cesareti dayanışmayı büyütüyoruz. Hep birlikte umutlu yarınlara" ve "Örgütlen özgürleş tecridi faşizmi parçala" pankartları asıldı.

Kutlamada, HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Parti Meclisi (PM) üyeleri, Halkevi Genel Başkanı Nebiye Mert Türk, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ile kentteki siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 7’den 70’e binlerce kişi bir araya geldi. 

Halk, alanda kurulan üç ayrı arama noktasından geçerek, kutlamaya katılıyor. Kadınlar, zılgıtlar eşliğinde alana girerken, arama noktasında haklarında gözaltı kararı bulunduğu gerekçesiyle iki kişi polislerce gözaltına alındı. Polisler tarafından sarı, kırmızı, yeşil şal ve flamaların yanı sıra bayrak sopaları alana alınmadı.

Kadınlar, beraberlerinde getirdikleri çocukları ve rengarenk yöresel kıyafetleriyle alanda renkli görüntüler oluşturdu. Halk, davul zurna eşliğinde söylenen şarkılarla Newroz halayına dururken, alana gelişler devam ediyor. 

AĞRI

Ağrı merkez de son yılların en kitlesel Newroz'una sahne oluyor. Binlerce kişi "Newroz pîroz be" sloganlarıyla Ağrı Stadyumu yanındaki alanda bir araya geldi. HDP Ağrı milletvekilleri Dilan Dirayet Taşdemir ve Abdullah Koç ve deneyimli siyasetçi Sırrı Sakık da alana geldi. Alana gelişler halen devam ederken, coşku ise her geçen dakika artıyor. Sahneden çalışanan ezgiler eşliğinde halaya duran yurttaşların coşkusu renkli görüntüler ortaya çıkardı. 

Kutlamalar, Ağrı İl Eşbaşkanı Cemal Akar’ın konuşması ile başlayacak. Akar’ın ardından Dilan Dirayet Taşdemir, Abdullah Koç ve Sırrı Sakık konuşma yapacak.

ANTEP

Antep'teki Newroz kutlamalarının yapılacağı Şehitkamil ilçesinde bulunan Tur Otobüsleri alanı program başlamadan dolmaya başladı. Alanda toplanan binler, "Özgürlük", "Yaşasın zindan direnişi" ve "HDP halktır halk burada" sloganları eşliğinde halay çekerken, alana gelişler sürüyor.

Kutlamanın yapıldığı park, HDP bayrakları ile donatılırken, "Em bi agirê Newrozê li ber xwe bidin, bi serbikevin"  yazılı Türkçe ve Kürtçe pankartları asıldı. Kutlamaya katılan halk, polis tarafından Genel Bilgi Taraması'na (GBT) tabi tutulurken, engellemelere rağmen ulusal kıyafetleriyle alana girenler, platformdan çalan müzik eşliğinde Newroz'u kutlamaya başladı.

BATMAN

Batman’da Newroz Alanı’nı dolduran onbinler, sloganlarla “Öcalan’a özgürlük” talep etti. 

Batman’da Newroz Alanı’nda kutlamalar “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” şiarıyla başladı. Sabahın erken saatlerinde alana akın eden binlerce kişi coşkulu bir şekilde Newroz’u kutluyor. “Newroz kadınların büyük isyanıdır”, “HDP halktır halk burada”, “HDP umuttur umut dimdik ayakta” pankartları ile yeşil, sarı, kırmızı, mor, beyaz flama ve HDP bayrakları asılırken, “Newroz pîroz be” ve “Newroz jiyane” lolipopları taşındı. Kitle sık sık, “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana zindana” sloganlarını atıyor. 

HES kodu taramasından kaynaklı yurttaşların alana girmeleri geciktirirken, yurttaşlar giydikleri rengarenk yöresel kıyafetleriyle alana renk kattı. 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk’ün konuşma yapacağı Newroz kutlaması, şarkılarla devam ediyor. 

CİZRE

Cizre halkının Newrozu kutlamak için toplanmaya başladığı alandaki coşku her dakika artıyor. 

HDP bayrakları ve Newroz mesajlarının yer aldığı pankartlarla donatılmış alana ulaşanlar, kapıların açılması ile birlikte alandaki yerlerini almaya başladı. 

Seslendirilen şarkılarla halaya durulan alandaki coşku geçen her dakika büyüyor.

Gelenler heyecanla programın başlamasını bekliyor dururken, alana gelişler devam ediyor.

Kontrol noktasında yurttaşlara zorluk çıkaran polisler, on binlerce kişinin olduğu Newroz alanına gaz bombası attı. Bunun üzerine yurttaşlar, Newroz alanının etrafında kurulan polis barikatlarının bir kısmını yıkarak alana girdi. Bütün baskı ve engellemelere rağmen Newroz coşkuyla kutlanıyor. 

DERSİM

Dersim'de valiliğin yasak kararına rağmen Seyit  Rıza Meydanı’nda bir araya gelen kent halkı Newroz’u kutlamaya başladı. 

Dersim halkı, kentte bu yıl ki Newroz kutlamalarının önüne geçmek için valiliğin aldığı yasak kararını tanımadı. Valilik, geçtiğimiz günlerde aldığı kararla Newroz’da sadece açıklama yapılabileceği belirtti. 

Bu karara rağmen Dersim kültürünü yansıyan kıyafetleriyle Seyit Rıza Meydanı’nda toplanan kent halkı, valiliğin kararını tanımayıp, coşkuyla Newroz kutlaması yapmaya başladı. Renkli görüntülerin ortaya çıktığı meydanaa Kürtçenin Kurmanci ve Kirmanckî lehçelerinin yanı sıra Türkçe "Yaşasın Newroz" yazılı pankartlar asıldı. 

Çalışan müzikler eşliğinde halaya duran Dersimliler sık sık "Newroz pîroz be" sloganı atıyor. 

Yakılacak Newroz ateşinin hazırlıkları yapılan kutlamaya HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, HDP MYK Üyeleri Veli Saçılık, Sultan Özcan, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu’nun katılması bekleniyor.

DOĞUBEYAZIT

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi de bu yıl kutlamaların yapıldığı merkezlerin başında geliyor. Belediye Binası arkasında bulunan otopark alanında yapılan kutlamalar için alana girişler başladı. Çevre köy ve ilçelerden de birçok kişi kutlamalara katılıyor. Alanın yavaş yavaş dolmaya başladığı kutlamalarda, Newroz'a dair açılan pankartlar dikkati çekiyor. 
 
Newroz ateşinin yakılması sonrası HDP Milletvekilli Abdullah Koç'un konuşma yapması bekleniyor. 

HAKKARİ
 Hakkari merkezde binlerce kişinin katılımıyla Newroz kutlamaları gerçekleştiriliyor. Kent girişindeki Otogar Alanı’nda yapılan kutlamalar için için çevre köy ve ilçelerden sabah saatlerinde binlerce kişi alana akmaya başladı. HDP bayraklarıyla donatılan alan, yurttaşların birbirinden renkli kıyafetlerle kutlamalara katılmasıyla adeta renk cümbüşüne döndü. HDP milletvekilleri Şevin Çoşkun ve Hasan Özgüneş’in de katıldığı kutlamalarda “Zulme karşı birlik ve dayanışma”, “Gençlik örgütleniyor barış kazanıyor” yazılı pankartlar ile “Newroz jiyan e”, “Newroz yekîtî ye” ve “Newroz pîroz be” dövizleri taşındı. 

MUŞ

Muş'ta da Newroz kutlamalarının bir süre sonra başlaması bekleniyor. 

TATVAN

Kutlamaların yapıldığı yerlerden birisi Bitlis'in Tatvan ilçesi. Tatvan Kent Meydanı'nda gerçekleştirilen kutlamalar için sabahın erken saatlerinde yurttaşlar alana akmaya başladı. Kimlik kontrolünden geçirildikten sonra alana giriş yapabilen yurttaşlar, müziğin koronavirüs salgını gerekçesiyle yasak olmasından kaynaklı davul ve zurna ile halaya durdu. Kutlamaya yöresel kıyafetlerle katılan kadınların coşkusu renkli görüntüler ortaya çıkardı. Bir süre sonra başlayacak kutlamalar için alana gelişler sürüyor.  

SİİRT

Siirt’te binlerce kişinin bir araya geldiği Barış Mahallesi’nde, Newroz kutlaması gerçekleştiriliyor. 

Siirt’te Newroz, “Newroz ateşi ile direnelim, özgürleşelim” şiarıyla kutlanıyor. Halk, Barış Mahallesi’nde yer alan Newroz alanına akın ederken, alan çevresinde yoğun önlemler alındı. Halk, polis kontrol noktasında yapılan üst aramasının ardından Newroz alanına alınırken, her yıl olduğu gibi bu yıl da kadınlar rengarenk yöresel kıyafetleriyle alanı renk cümbüşüne dönüştürdü.

Newroz alanını dolduran binlerce kişi, müzik eşliğinde halay çekerken, taşıdıkları bayraklarla HDP’ye açılan kapatma davasını protesto ediyor. 

Kutlama, Newroz Tertip Komitesi’nin açılış konuşmasının ardından başlayacak.  

ŞIRNAK

Şırnak'ta binlerce kişinin Newroz kutlamak için toplandıkları alandan “Bijî berxwedana zindana” ve "Bijî Serok Apo" sloganları yükseldi.

Newroz kutlamalarının yapıldığı merkezden biri olan Şırnak’ta, programın başlamasından saatler önce binlerce insan kutlamanın yapılacağı alanı doldurmaya başladı. Ulusal kıyafetleriyle Newroz alanına akın edenler, etrafı polis bariyerleriyle çevrilen alana tek bir giriş noktasından girebildi. Gelenlerin kimlik sorgulaması ve üst aramasından geçirilmesi nedeniyle giriş noktasında uzun kuyruklar oluştu.

Alanda sahnenin kurulduğu platformun HDP bayrakları ve sarı kırmızı yeşil bayraklarla süslenip, yine "Em bi agirê Newrozê li ber xwe bidin bi ser bikevin (Newroz ateşiyle direnip kazanalım)", “Newroz pîroz be” pankartlarının asıldığı görüldü.

Meydanı dolduranlar çalışan müzikler eşliğinde halayların çekerek doya soya Newrozu kutladı.

VAN

Son yılların en görkemli Newrozlarından birine sahne olan Van Kalesi etekleri “Bijî Serok Apo” sloganıyla yankılanıyor. Konuşmalarla start alan kutlamalar için binlerce kişinin alana akışı sürüyor. 

Van Kalesi etekleri son yılların en görkemli Newrozu'na sahne oluyor. "Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim" şiarıyla gerçekleştirilen kutlamaları büyük bir coşkuyla başladı. Sabahın erken saatlerinde binlerce kişi iki noktadan Newroz alanına akmaya başladı. Rengarenk elbiselerle halaya duran on binler ellerinde HDP bayrakları taşıyarak, çeşitli sloganlarla parti hakkında açılan kapatma davasına tepki gösterdi. 

YÜKSEKOVA

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi kutlamaların yapıldığı bir başka nokta. Yeni Şehir Stadı'nda gerçekleştirilen kutlamalar için üç ayrı noktada kontrol noktası kuruldu. Kutlamalar için alana girişler başladı. Alana gelen kişilerin çoğunluğunun gençlerden oluşması dikkati çekerken, HDP bayraklarının dalgalandığı kutlamalarda coşku gittikçe büyüyor. 
 
HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede ve Silopi Belediye Eşbaşkanı Adalet Fidan'ın konuşmacı olduğu kutlamalarda Grup Gölgedekiler ve Rêzan Şirvan'ın sahne alması bekleniyor.

GENEL