NFT pazarı büyüyor! İşte en çok satılan 5 koleksiyon

NFT pazarı büyüyor! İşte en çok satılan 5 koleksiyon

Son yılların dikkat çeken dijital verilerinden birisi olan NFT’lere rağbet artıyor. Çeşitli türleri satış rekorları kıran NFT’lerin en çok satılan koleksiyonları belli oldu.

Geçtiğimiz yıllarda kripto para birimlerinin beklenenden fazla alınıp satılması yeni bir pazarın rekor seviyelere çıkmasına yardımcı oldu. NFT’ler olarak bilinen dijital koleksiyonlar, rekor fiyatlarla satıldılar.

Non Fungible Token’ler (NFT) Türkçe karşılığı ile “değiştirilemeyen Token” ya da “değişmesi mümkün olmayan paralar” da bir çeşit kripto para birimi. 2021 yılında sanatçılar, yatırımcılar ve girişimciler gelişmekte olan Web3 alanına girerken satış hacmi 14 milyar doları aşan NFT’ler için de bir atılım yılı oldu.

Benzersiz, yeri doldurulamaz, çoğunlukla kullanıcıların çevrimiçi olarak satın alıp sattığı dijital öğeler olan NFT’ler geçtiğimiz hafta satış rakamlarında 565 milyon dolara ulaştı.

NonFungible’a artan NFT satışlarında en çok satılan beş NFT koleksiyonu şu şekilde:

559085-3.jpeg

5. FLUF WORLD

Yedi günlük satış hacmi 7.9 milyon dolar olan koleksiyonun satış sayısı 670, en yüksek satış fiyatı ise 99,742 dolardı. FLUF’ler, tamamen benzersiz olacak şekilde 14 kategoride oluşturuldu.

559085-4.jpeg

4. DOODLES

Yedi günlük satış hacmi 9.3 milyon dolar, satış sayısı 318 ve en yüksek satış fiyatı ise 214,666 dolar olan Doodle’lar, 10.000 parçalık bir koleksiyonla keyifli bir renk, özellik ve boyut yelpazesine sahip.

559085-5.jpeg

3. THE SANDBOX

Yedi günlük satış hacmi 9.9 milyon dolar, satış sayısı 910 ve en yüksek satış fiyatı ise 84,553 dolar oldu.

559085-6.jpeg

2. CRYPTOPUNKS

Yedi günlük satış hacmi 35.3 milyon dolar, satış sayısı 183, en yüksek satış fiyatı ise 951,844 dolar olan koleksiyon, Modern CryptoArt hareketine ilham veren proje olarak tanımlanıyor.

559085-7.jpeg

1. BORED APE YACHT CLUB

Yedi günlük satış hacmi 75.8 milyon dolar, satış sayısı 916 ve en yüksek satış fiyatı ise 834,938 dolar olan BAYC, Ethereum blok zincirinde yaşayan benzersiz dijital koleksiyon.

NFT NEDİR?

NFT’nin açılımı Non Fungible Token’dir. Türkçe karşılığı ile “Değiştirilemeyen Token” ya da “Değişmesi mümkün olmayan para” olarak tercüme edilebilir.

NFT, bir kripto para birimidir. Fakat bu tanımda söz konusu para, bildiğimiz tanımların dışında değerli olan herhangi bir varlık olabilir. Yani NFT, bir değere sahip olan ve tahsil edilebilen dijital bir varlıktır.

NFT sayılabilecek varlıklar; herhangi bir sanat eseri, video, tweet, bir internet sayfası, görseller, sosyal medyada oluşturduğunuz hikâyeler ve daha pek çoğu olabilir. Tüm bu dijital varlıklar, gerekli şartları sağladıklarında birer NFT olma özelliği taşıyabilir.

NFT kavramını normal şartlarda koleksiyon değerine sahip olabilecek bir varlığın dijital dünyadaki yansımaları olarak da tanımlamak mümkündür.

NFT NE İŞE YARAR?

NFT’ler, diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi blok zinciri (blockchain) üzerinde bulunur. Diğer bir ifade ile NFT’ler tümüyle dijital nitelikli varlıklardır.

NFT’leri şu şekilde düşünebilirsiniz: Nasıl kripto paraların ya da Bitcoin’in bir para karşılığı var ise NFT’lerin de dijital ortamda oluşturulan birtakım karşılıkları vardır. Bunlar bir sanat formu, fotoğraf, edebi bir yazı ve daha pek çok nitelikte eser olabilir.

NFT’nin değeri, eşsiz olmasından gelir. Yani bir NFT aldığınız zaman başka hiç kimsede olmayan dijital bir varlığa sahip olmuş olursunuz. NFT sahibi olmayı, kendinize dijital ortamda orijinal bir kod edinmek gibi düşünebilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Haberler
Kripto Para