Nihat Özdemir: Son üç hafta seyircili oynanabilir

Nihat Özdemir: Son üç hafta seyircili oynanabilir

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir katıldığı canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Özdemir, "Temmuz ayında koronavirüs ortadan kaybolur.

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir katıldığı canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Özdemir, "Temmuz ayında koronavirüs ortadan kaybolur ve şartlar da izin verirse son 3 haftayı seyircili oynatma durumumuz olabilir." diye konuştu.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, Ekonomist Dergisi'nin Instagram canlı yayınına konuk oldu. TFF Başkanı Özdemir, liglerin seyircili oynanabilme ihtimaline ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Nihat Özdemir'in açıklamaları şöyle:

Trabzonspor’a Avrupa’dan men edildi

'SEYİRCİLİ OYNAYABİLİRİZ'

Temmuz ayında koronavirüs ortadan kaybolur ve şartlar da izin verirse son 3 haftayı seyircili oynatma durumumuz olabilir. Ana hedefimiz seyircisiz oynatmak ama şartlar izin verirse son 3 hafta seyircili olabilir.

UEFA’dan, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’ne ilişkin flaş değişiklik!

'TRABZONSPOR'U SIKINTILI DURUMDAN KURTARACAĞIZ'

Trabzonspor'un men cezası aniden ortaya çıkmış bir konu değil. Bu konuyu biliyor ve takip ediyorduk. 2019 yılı içindeki finansal bir konu. Birçok haklı noktamız olduğuna inanıyoruz. Bu UEFA'nın değil bir üst kurulun verdiği bir karar. TFF ve Trabzonspor olarak gücümüzü birleştirdik. İnşallah mutlu sona kavuşacağız. Trabzonspor'un Avrupa'da yer alması için elimizden geleni yapacağız. UEFA'nın yönetim kurulu üyesi Servet Yardımcı bugüne kadar destek oldu, bugünden sonra da destek olacak. Görüşmelerimizi yaparak Trabzonspor'u sıkıntılı durumdan çıkaracağız.

'YENİ MADDELERİ PAYLAŞACAĞIZ'

Bütün kulüpler koronavirüsten dolayı mali kayıplara uğradı. Harcama limitlerini gözden geçiriyoruz. Yeni maddeleri ortaya koyup kulüplerle paylaşacağız. Haziran sonundaki bilançolara göre değerlendirme yapacağız. UEFA ve FIFA bizimle aynı düşüncede. Harcama limitlerini getireceğiz. Türkiye Futbol Federasyonu Lisans Kurulu var biliyorsunuz. Şu anda çalışmalarını yapıyorlar. Günlük olarak kulüpleri takip ediyorlar. Harcama limitleri geçen yıl %30'du bu yıl %15'e indirebilecek miyiz?

Kulüpler yeniden yapılandırma yaptı. Bu koronavirüs öncesi yapılan bir anlaşmaydı. Şimdi dünyadaki bütün spor kulüpleri maddi kayıplara uğradı. Ağustos ayından itibaren oynatacağımız yeni liglerde umuyoruz ki kulüplerimiz kayıplarını giderirler.

'KULÜPLER FUTBOLCULARLA ANLAŞACAK'

Her kulüp futbolcusuyla oturup görüşecek. Ücret indirimi ya da taksitlendirme yapacaklar. Anlaşmazlıklarda ise UEFA'ya ya da yerel federasyona başvuracaklar.

'YAYINCI KURULUŞUN ÖDEME YAPMASINI BEKLİYORUZ'

Bu iş sadece yabancı futbolcu sayısını düşürmek değil. Yabancı futbolcu sayısı düştüğü gibi gelecek futbolcularda nitelik arayabilir miyiz? 30 yaşın üzerinde çok sayıda futbolcu var. Bunlara kriter getirebilir miyiz? Altyapıdan gelen oyunculara kulüpler yer verebiliyor mu? Bir komisyonumuz var, çalışmaları sürdürüyor. Bunu Kulüpler Birliği ile tartışacağız. Bunu sezon başlamadan konuşacağız. 2020-2021 sezonu için nitelikleri paylaşacağız. Bu ani düşmeler olmayacak.

Yayıncı kuruluş da bir ödeme yapma hazırlığı içinde. Maçların gidişatına göre yayıncı kuruluşun ödeme yapmasını bekliyoruz. Hedefimiz beIN Sports'la olan sözleşmeyi 2 yıl daha devam ettirip sonlandırmak.

SÜPER LİG A.Ş. KURULACAK MI?

Kulüpler Birliği bir vakıf. Spor yasasının içinde bu yer alabilir. Süper Lig takımları böyle bir şirket kurar mı? Bu onların bileceği bir iş. TFF olarak biz bu girişime destek oluruz.

Yalnız Türkiye'de değil artık dünyada da yüksek meblağlı transferlerin olacağına inanmıyorum.''

ANASAYFA

Önceki ve Sonraki Haberler
Spor