Yeni virüs kapıda! Nipah virüsü nedir, belirtileri neler?

Yeni virüs kapıda! Nipah virüsü nedir, belirtileri neler?

Dünya Kovid-19 ile savaşırken araştırmacılar yeni virüsün kapıda olduğunu belirtiyor. Ölüm oranı yüzde 75'e kadar çıkan yeni hastalık: Nipah virüsü(NİV)! Nipah virüsü nedir, bulaşıcı mı, nasıl bulaşır? Nipah virüsü belirtileri nelerdir, nerede görüldü?...

Yeni tip koronavirüs örnekleri ilk inceleyenlerden biri olan Taylandlı virolog Supaporn Wacharapluesadee, Bangkok'taki Thai Kızılhaçı Gelişen Bulaşıcı Hastalık-Sağlık Bilimleri Merkezini yönetiyor. Son 10 yıldır da hayvanlardan insanlara sıçrayabilen hastalıkları belirlemek ve durdurmak için dünya çapındaki Predict projesinde yer alıyor. Fakat dünya koronavirüs ile savaşırken bile, Wacharapluesadee şimdiden bir sonraki salgının peşinde.

Binlerce yarasayı incelediği kariyeri boyunca, Wacharapluesadee ve meslektaşları birçok yeni koronavirüs türü keşfetti. Fakat bilim insanı bunlar arasında kendisini en çok endişendirenin Nipah virüsü olduğunu bildirdi.

Nipah virüsü(NİV) nedir? Aşısı da tedavisi de yok

Güneydoğu Asya'da belirlenen ve meyve yarasalarının doğal kaynağı olduğu Nipah virüsünün (NiV) gelecek yıllarda yeni bir salgını başlatabilme potansiyeli olduğunu tahmin ediliyor. Ölüm oranı yüzde 75'e kadar çıkan hastalığın aşısı bulunmuyor. Nipah virüsünün tedavisi yok ve yüksek ölüm oranına sebep oluyor. Şu anda dünyada yaklaşık 700 insanın Nipah virüse yakalandığı düşünülüyor.

Nipah virüsü nasıl bulaşıyor?

NTV'nin aktardığı habere göre, Nipah virüsünün bu kadar önemli ve endişe uyandırıcı olmasının birkaç sebeb var: Hastalığın uzun kuluçka süresi (45 gün), enfekte bir kişinin hasta olduğunu fark etmeden onu yayması için bolca fırsat olduğu anlamına geliyor. İkincisi, farklı türdeki hayvanları enfekte ediyor ve bu da hastalığın yayılma ihtimalini artırıyor. Ayrıca doğrudan temas yoluyla veya kontamine yiyecek tüketilerek hastalık bulaşabiliyor. 

Nipah virüsü salgını 100'den fazla kişinin ölümüne sebep oldu. Araştırmacılar, orman yangınlarının ve yerel kuraklığın yarasaları doğal ortamlarından çıkardığı ve onları meyve ağaçlarına ve domuzlarla aynı çiftliklerde yetişen ağaçlara doğru yönlendirdiği sonucuna vardı. Stres altındaki yarasaların ise daha fazla virüs yaydığı görüldü. Yer değiştirmeye zorlanma ve normalde etkileşime girmeyecekleri bir türle yakın temas halinde olma durumu, virüsün yaralardan domuzlara ve daha sonra çiftçilere sıçramasına izin verdi.

Nipah virürü belirtileri neler?

Nipah virüsü bulaşanlarda belirtiler hemen ortaya çıkmasa da Nipah virüsüne yakalanan biri öksürük, boğaz ağrısı, ağrı, yorgunluk ve nöbetlere ve ölümle sonuçlanabilen beyin şişmesi gibi solunum semptomları yaşıyor. Sonraki aşamada ise baş dönmesi, yorgunluk, bilinç değişiklikleri görülebiliyor.

Nipah virüsü nerelerde görüldü?

Malezya'nın Nipah bölgesinde ilk kez bir salgınla başlayan Nipah virüsünün biyolojik silah olduğuna dair iddialar da var. Singapur, Malezya, Hindistan ve Bangladeş'te en fazla görülen Nipah virüsünün, meyve yarasaları aracılığıyla taşındığı belirtiliyor.

Bilim Teknoloji