'Niye bugün, çünkü o zaman referandum yoktu'

'Niye bugün, çünkü o zaman referandum yoktu'

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin Meclis'te konuşan HDP Milletvekili Ahmet Yıldırım, "Karar ne zaman alınmış biliyor musunuz? Eylül ayında. 5 buçuk ay önce. Yargıtay Adalet...

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin Meclis'te konuşan HDP Milletvekili Ahmet Yıldırım, "Karar ne zaman alınmış biliyor musunuz? Eylül ayında. 5 buçuk ay önce. Yargıtay Adalet Bakanlığı'na ne zaman yazmış? Kasım'ın başında. Ne zaman 3 buçuk ay önce. Peki niye bugün çünkü o zaman referandum yoktu. Anayasa 83 eğilip bükülecek Anayasa 84 lastik gibi bir yere çekilecek. Ne anlatıyorsunuz? Kemal Aktaş 6 buçuk yıl ceza yemişti. Milletvekilliği düşmedi geçen dönem. 24. dönemin sonuna bırakıldı. 28 Şubat'ta bin yıl sürecekti. 80 milyon insan böyle pespaye bir iktidarı haketmiyor" ifadelerini kullandı.

TBMM Genel Kurulu'nda, grup önerilerinin görüşmelerine geçilmeden önce Başbakanlık Tezkeresi'nde , Anayasa'nın ilgili maddesi uyarınca, Yüksekdağ'ın milletvekilliğinin düşürüldüğü okundu. Meclis'te tansiyonun yükselmesine neden olan karara HDP milletvekilleri tepki gösterdi.

HDP Grup Başkanvekili Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, kararın kendileri için yok hükmünde olduğunu savunarak," Meclis artık millet iradesinden kopmuş utanç verici işler yapan bir siyasi iktidara tanıklık ediyor. Uatanç verici işler yapılıyor. Millet iradesini diline pelesenk edenler, millet iradesinin nasıl ayaklar altın alındığı günleri bu ülkeye bir utanç aolarak yaşatıyor. Şu karar ne zaman alınmış biliyor musunuz? Eylül ayında. 5 buçuk ay önce. Yargıtay Adalet Bakanlığı'na ne zaman yazmış? Kasım'ın başında. Ne zaman 3 buçuk ay önce peki niye bugün çünkü o zaman referandum yoktu. Çünkü bir siyasi parti ve birilerinin başkanlık hayalleri uğruna çalışan ve 3 yıldır o hayalleri suya düşüren bir siyasi partiye dönük siyasi soykırım operasyonlarının başlamasını takvimi yok orta yerde. Çünkü günü beklenecek o partinin son bir yılda 10 bin üyesi çalışanı, milletvekili, belediye başkanı tutuklanacak. Anayasa 83 eğilip bükülecek Anayasa 84 lastik gibi bir yere çekilecek. Ne anlatıyorsunuz ? 10 ay hapis cezası bu parlamentonun 3. büyük partisinin Eş Genal Başkanının milletvekilliğinin düşürülmesi gibi pespaye bir karar dönüştürülecek öyle mi ? Kemal Aktaş 6 buçuk yıl ceza yemişti. Milletvekilliği düşmedi geçen dönem. 24. dönemin sonuna bırakıldı. 28 Şubat'ta bin yıl sürecekti. 80 milyon insan böyle pespaye bir iktidarı haketmiyor" diye konuştu.

"MAHKEME KARARINA DAYANMAKTADIR BU NEDENLE TUTUMU YERİNDEDİR"

AKP Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Fiğen Yüksekdağ'ın milletvekilliğinin düşürülmesi kararına ilişkin, " Sayın Başkan burada Meclis Başkan Vekili olarak oturumu yöneten Başkan Vekili sıfatıyla tezkereyi burada okumuştur. Genel Kurula bilgi verme babında bir tezkeredir. Çünkü mahkeme kararına dayanmaktadır. Bu nedenle tutumu yerindedir."

"HİÇ KİMSE BU MİLLETİ TERÖRLE TEHDİT EDEMEZ"

AKP Grup Başkanvekili İstanbul Milletvekili Mehmet Muş ise karara yönelik, Milletvekilliği dokunulmazlığının arkasına sığınılıp terör örgütü propagandası yapıldığını ileri sürdü. Muş," yargıtayda onanmış kesinleşmiş bir karar Genel Kurul'da okunuyor. Burada karar okunmuştur ve milletvekilliği Fiğen Yüksekdağ'ın düşmüştür. Burası yasama ile ilgili bir mecradır. Karar açık ve nettir. Beğendiğiniz zaman kararı bağımsız mahkeme kararı beğenmediğiniz zaman siyasi partinin iktidarı öyle mi? Hiç kimse bu milleti terörle tehdit edemez. Yaseminler varsa ve yaseminleşecek olan genç yoladaşlarımız ve kardeşlerimiz varsa bu dava asla ve asla inmeyecektir. Kim bu Yasemin ? Canlı Bomba. Milletvekili dokunulmazlığı yasama ile ilgilidir. Milletvekilliği dokunulmazlığı arkasına sığınıp terör örgütü propagansası yapma hakkına 550 milletvekilinin hiçbirisi sahip değildir" dedi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Politika