NKP, miting yasağına karşı bugün Beşiktaş'ta buluştu

NKP, miting yasağına karşı bugün Beşiktaş'ta buluştu

Nükleer Karşıtı Platform üyeleri, Çernobil felaketinin 32. yıldönümü nedeniyle Sinop'ta miting düzenledi. Platform, bu miting sonrası açıklamalarda bulundu. İşte o açıklama:"Çernobil Felaketinin 32. yıldönümü nedeniyle...

Nükleer Karşıtı Platform üyeleri, Çernobil felaketinin 32. yıldönümü nedeniyle Sinop'ta miting düzenledi. Platform, bu miting sonrası açıklamalarda bulundu. 

İşte o açıklama:

"Çernobil Felaketinin 32. yıldönümü nedeniyle Sinop'ta yapılması planlanan miting ve panel, İçişleri Bakanlığı tarafından "provokasyon ve güvenlik" gerekçesiyle yasaklanmıştır. Sinop NKP’nin çağrısıyla Türkiye’nin dört bir yanından Sinop’a gitmek isteyen Nükleer Güç Santralı Karşıtları engellenmiştir.

İçişleri Bakanlığı'nın Sinop'ta 13 yıldan beri yapılan "Sinop Nükleer Santral İstemiyor" mitingine yönelik yasaklama kararı kabul edilebilir bir karar değildir.

4ad8f819-46de-4807-83ef-61300cec0672.jpg

Sermayenin bugünkü temsilcisi AKP iktidarı, gösterişli temel atma törenleri ile ülkemizde, zorla dayatmaya çalıştıkları nükleer santral projeleri için , Nobel ödüllü Prof.Aziz Sancar’ı kullanarak çekilen yanıltıcı kamu spotları ile nükleer santrallar konusunda olumlu algı yaratmaya çalışırken Sinop NGS için "halkın katılımı" toplantısına başta Sinoplular ve yanı başlarında nükleer güç santralı istemeyen komşu illerden gelenlerin seslerini duyurmaları zor kullanılarak engellenmiştir.

7dd39471-4b85-4d52-807d-70a2b48d5927.jpg

Benzer baskı ve engellemeler Akkuyu Nükleer Güç Santralı hukuki sürecinde  Çevre Etki Değerlendirme  raporunun sonuçlarına karşı da aralıksız sürmektedir. Bu yüzden Türkiye'yi nükleer karanlığa mahkûm etmek isteyenlere karşı sesimizi her zamankinden daha gür çıkartmak zorundayız.

26 Nisan 1986’dan bu yana Çernobil Nükleer Santral kazası zehirlemeye, can almaya, yıkıma devam etmektedir. Bugün burada halen süren ve daha nesillerce sürecek olan bir felakete ve değişmeyen bir zihniyete karşı hep birlikte direnmek için bir araya geldik.

32 yıldan beri söyledikleri masallara inanmadığımızı, söyledikleri nükleer yalanlara inanmadığımızı, haykırmaya geldik. Ve hep bir ağızdan söylüyoruz bütün engelleme ve baskılarınıza rağmen, Nükleer santral yaptırmayacağız.

88f7dcef-b6ef-40d2-a62c-6b0e2b22bbd9.jpg

Cerattape’den Kuzey Ormanları’na, Fatsa’dan Alakır’a, Munzur’dan Fırtına’ya, Çanakkale’den Bartın’a doğa ve yaşam alanlarımızı tehdit eden uygulamalara, yaşam alanlarımızı, kamusal alanları şirketlere peşkeş çekmek için çıkarılmak istenilen yasalara, Çernobil’in 32.yılında, “enerji ve kalkınma'' yalanına, doğanın talanına izin vermeyeceğiz.

Tüm haklılığımızdan aldığımız güçle, Akkuyu’da, Sinop’ta ve İğneada’da nükleer güç santrallarına izin vermeyeceğiz."

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem