Numan Kurtulmuş'un Kanal İstanbul tepkisi gündemde: Erkan Tan da orada

AK Partili Numan Kurtulmuş'un 2011 yılında Erkan Tan'ın programında Kanal İstanbul projesini çok sert sözlerle eleştirdiği videosu gündeme düştü.

2011 yılında dönemin başbakanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Çılgın proje’ olarak tanıttığı Kanal İstanbul’a ilişkin konuşan HAS Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un sözleri tekrar gündem oldu.

O dönemlerde HAS Partisi’nin Genel Başkanlığını yapan Kurtulmuş 8 yıl önce yaptığı konuşmada AK Parti iktidarının “çılgın proje” olarak tanıttığı Kanal İstanbul projesini eleştirerek şöyle konuşmuştu:

Bir İngiliz, ya bu Times nehri çok kirli akıyor buraya bir nehir daha açalım dese adamı sopayla kovalarlar. Bırakın bir nehir açmayı İstanbul’un en önemli yapısı boğazıysa Paris’in en önemli yapısı Eyfel Kulesi’dir. Bir Fransız kalkıp dese ki “ben ikinci bir Eyfel Kulesi yapacağım, bu turistlere yetmiyor” dese Adamı kovalarlar. Hiç kimsenin İstanbul’un yapısını bozmaya hakkı yok.

Konuşmasının sonunda Erdoğan’a seslen Kurtulmuş, şöyle devam etti:

Montrö Anlaşması’nı değiştirmeye kalktığımızda bizim daha çok aleyhimize olan bir metinle karşı karşıya kalabiliriz. Neresinden bakarsanız bakın bu proje tutarsız bir hayaldir. Sayın Başbakan ‘Hayal’ diyor e bu hayalin sınırı yok tabiki ben de o zaman diyorum ki: Buradan çıkacak olan toprağı ziyan etmeyelim Dolmbahçe Sarayı’nın karşısına koyup suni bir ada yapalım, oraya da başkanlık sarayını koyalım; sayın başbakanı oturtalım.

Öte yandan, sunucunun da "Ver mehteri" çıkışlarıyla bilinen A Haber sunucusu Erkan Tan olduğu ve Kurtulmuş'un sözlerine onay verdiği de dikkat çekiyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika