Nurhak Kültür Şenlikleri’nde HES protestosu

Nurhak Kültür Şenlikleri’nde HES protestosu

Kahramanmaraş’a bağlı Nurhak’ta ‘Nurhak Kültür Şenlikleri’ni düzenlendi.

Belediye Başkanı İlhami Bozan öncülüğünde düzenlenen şenliklerde belediye sınırlarının değiştirilmeye çalışılması ve bölgedeki maden ve hidroelektrik santrallerine (HES) yönelik tepkiler dikkat çekti.

Şenliklere İç Anadolu Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Salim Çoruk, CHP Maraş Milletvekili Ali Öztunç, Tokat’a bağlı Almus ilçesinin Kınık Beldesi Belediye Başkanı Güven Arslan gibi isimlerin yanı sıra Atlas Yardım Derneği Başkanı Ferda Altıntaş da katılım sağladı. İki gün süren festivalde , Manuş Baba, Serpil Efe, Umuda Ezgi, Ferhat Karaca ve Derya Çağlayan gibi isimler de sahne aldı.

Kahramanmaraş’ın Nurhak sınırları içerisinde yer alan Ayranpınar Yaylası’nın 3 yıl önce belediyeye bilgi verilmeden Çağlayancerit ilçesine bağlandığı ortaya çıkmıştı. 2019 yılında yapılan değişiklikten CHP’li Nurhak Belediyesi, yaylada AKP’li Çağlayancerit Belediyesi’nin 29 Mayıs tarihinde festival yapmak istemesi ile haberdar olmuştu. Ayranpınar Yaylası’nda uzun zamandır maden ocakları ve HES yapılması için girişimler bulunuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yerel Gündem