Nusret’in tuzlama hareketi de kripto para oldu

Nusret’in tuzlama hareketi de kripto para oldu

Yemekleri tuzlama şekli nedeniyle Salt Bae adıyla anılmaya başlanan şef Nusret Gökçe'nin tuzlana hareketinden yola çıkılarak SaltSwap(SALT) adıyla kripto para üretildi.

Nusret Gökçe'nin gündemden düşmeyen adı, şimdi de kripto para borsasında üretilen altcoin ile gündemde. Gökçe'nin 'Salt Bae' adıyla tanınmasını sağlayan ete tuz dökme tekniğine ithafen  SaltSwap adıyla altcoin üretildi. Görselinde de Nusret'in tuz dökerken çekilen fotoğrafı kullanıldı. Coin binlerce dolarlık işlem gördü.

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Volkan Dülger, şu açıklama yaptı:

“O resmi biri bunu alsın da coin'de kullansın amacıyla yayınlamamış. Kendi yaptığı yemeğin sunumu için kullanmış. Dolayısıyla o resmin izin alınmaksızın kullanılması hukuka aykırı. Aynı zamanda suç olma ihtimali de vardı. Nusret'in bir de marka olarak değeri var, orada da fikri mülkiyet hakkı ihlali olacaktır. Bir de o ismi kullanarak ekstra gelir elde ediyorsa, müşteri çekiyorsa, buradan Nusret'in bir kaybı varsa veya bu kişinin bu ismi kullanarak elde ettiği bir kazanç varsa, dava açıp haklarını talep edebilir. Bu coinler zaten resmi olmaz olamaz, mantalitesine aykırı çünkü blok zincir teknolojisini kullanıyorlar. Merkeziyetçi olmayan dağıtık defter sistemi kullanıyor. Bu teknolojiyi bilen, bu teknolojiyi anlayan herkes altcoinler yaratabilir." 

“Nusret, gıda sektöründe.  Para sektörüne girdiğini düşünmüyorum  lakin onun tanınırlığını, güvenirliğini kullanıyorlar. Burada bir hukuka aykırılık var ancak  bu kişiyi bulmak oldukça zor. Aracı kurumlar tarafından bu coin'le işlem yapılmasını önlemek çözüm olabilir."

Önceki ve Sonraki Haberler
Kripto Para