NYT: IŞİD üyeleri Guantanamo’da tutulacak

NYT: IŞİD üyeleri Guantanamo’da tutulacak

ABD yönetiminin, terör örgütleri Taliban ve El Kaide'nin yanı sıra IŞİD mensuplarının da Guantanamo hapishanesine götürülmesini öngören bir başkanlık kararnamesi üzerinde çalıştığı ve bunun yakında yürürlüğe gireceği...

ABD yönetiminin, terör örgütleri Taliban ve El Kaide'nin yanı sıra IŞİD mensuplarının da Guantanamo hapishanesine götürülmesini öngören bir başkanlık kararnamesi üzerinde çalıştığı ve bunun yakında yürürlüğe gireceği iddia edildi.

New York Times gazetesindeki habere göre, Trump yönetimi, gelecekte yakalanacak Taliban, El Kaide, DEAŞ ve diğer aşırıcı terör örgütü üyelerinin Amerikan donanma üssünde yer alan Guantanamo hapishanesine getirilmesini yasal olarak düzenleyen bir başkanlık kararnamesi üzerinde çalışıyor.

Taslak halindeki kararname, yakalanan terör örgütü Taliban, El Kaide, DEAŞ üyeleri, bunlarla bağlantılı güçler ve IŞİD’le bağlantılı kişi ve grupların tutuklanarak ABD Savunma Bakanlığı tarafından Guantanamo hapishanesine gönderilmesini mümkün kılıyor.

Ulusal güvenlik yetkilileri ise yeni kararname konusunda yönetime uyarıda bulunuyor. Yetkililer, IŞİD’e karşı askeri mücadele için Kongre yetkisinin gerekmesi nedeniyle daha önce El Kaide için çıkarılan yetkinin IŞİD mensuplarının yakalanmasından sonra hukuki karmaşaya yol açabileceğini belirtti.

OBAMA KARARNAMESİ İPTAL EDİLEBİLİR

Trump yönetiminin yeni kararname taslağı ayrıca Obama yönetimi tarafından 2009'da çıkarılarak Guantanamo'nun kullanımını düzenleyen ve 2010'da hapishaneyi kapatmayı hedefleyen kararnamenin iptali anlamına geliyor.

Uluslararası Af Örgütü, zanlılara yönelik yapılan sorgulama tekniklerini “insan hakları skandalı'' olarak tanımladı. Guantanamo'da şu anda 41 kişi tutuluyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Dünya