O ülke, vahşi cinsel saldırıların adeta merkezi: Halk öfkeli

O ülke, vahşi cinsel saldırıların adeta merkezi: Halk öfkeli

Alp Yanardağ / ÇeviriHindistan'da vahşi tecavüz-cinayetleri artarak devam ediyor. Kadınlara karşı bitmek bilmeyen bu saldırılara karşı halk endişeli ve öfkeli. Git gide endişeyle beraber öfkede artıyor ve protesto eylemleri...

Alp Yanardağ / Çeviri

Hindistan'da vahşi tecavüz-cinayetleri artarak devam ediyor. Kadınlara karşı bitmek bilmeyen bu saldırılara karşı halk endişeli ve öfkeli. Git gide endişeyle beraber öfkede artıyor ve protesto eylemleri ülke genelinde yaygınlaşıyor.

16 yaşındaki kız, Madhya Pradesh’in Sagar ilçesindeki evinde, üzerine benzin döküldü ve ateşe verilerek öldürüldü. Polisin aktardığına göre ailesine tecavüz uğradığını söyledikten sonra öldürüldüğünü söyledi.

TECAVÜZ ETTİĞİ KIZLA EVLENMEK İSTEMİŞ, RED CEVABI ALINCA GENÇ KIZI YAKMIŞ

Bu hafta Jharkhand'da bir tanesi ölümcül olmak üzere 2 saldırı düzenlendi. Tecavüzcü, kurbanla evlenmek istediğini belirtmiş ancak reddedilince genç kızı yakmış. Saldırgan tarafından ateşe verilen 17 yaşındaki genç kızın sağlık durumu halen kritik.

TECAVÜZDEN SONRA CANLI CANLI GENÇ KIZI YAKMA EMRİ VE TECAVÜZCÜYE İSE PARA CEZASI

Daha önceki vakada 16 yaşında tecavüze uğrayan kızın  anne ve babası tecavüz hakkında köy büyüklerine şikayette bulunmuşlardı. Sanığı para cezasına çarptırılması, kızın ailesinin dövülmesi, tecavüze uğrayan kızın ise yakılarak öldürmesi emredilmiş.

En son vakada ise kurban saldırıya uğradığı sırada Jujharpur köyünde yalnızdı. Polis, 28 yaşındaki Ravi Chadhar adında bir şüpheliyi tutukladıklarını söylemişti.

ÖFKE ÇOK YAYGIN

Hindistan, ülkedeki şiddet içeren cinsel saldırıların sayısı üzerinden yenilenen kamuoyu tepkisiyle karşı karşıya.

foto2-001.jpg

BBC Hindistan muhabiri Soutik Biswas geçtiğimiz günlerde yazdığı yazısında " Hindistan’da tecavüzün güçsüzleri sindirmek için kullanılan bir araç olduğu ve bunun giderek arttığını" kaleme aldı.

Cinsel saldırılarla ilgili son zamanlardaki kamu öfkesi,  Ocak ayında sekiz yaşındaki bir kızın tecavüz sonrası cinayete kurban gitmesiyle parladı. Müslüman bir göçebe kabilesinin üyesi olan kız, Hindistan’da yönetilen Keşmir’de ölü olarak bulundu. foto1-003.jpg

Sekiz Hindu erkeği tutuklandı ve Hindu BJP partisinden iki bakan, sanığı desteklemek için bir mitinge katıldıklarında kriz yaşandı. Nisan ayında Hindu sağcı gruplar tutuklamalara karşı protesto gösterileri düzenlediler.

Bir diğer BJP'li politikacı da 16 yaşındaki bir kıza tecavüz etmekle suçlandı. BJP’li Politikacı bunu reddetti. Hindistan'daki cinsel şiddete karşı halkın öfkesi, 2012 çete tecavüzünden ve Delhi otobüsünde bir öğrencinin öldürülmesinden sonra önemli ölçüde artmıştı. Olaylarda sanıklardan dördüne de temyiz edildikten sonra ölüm cezası verilmişti ve bu dava yeni tecavüz karşıtı yasaların çıkmasını sağlamıştı.