'Obama siyasete geri dönüyor'

'Obama siyasete geri dönüyor'

Görevi 20 Ocak'ta sonlanan Obama'nın yakın arkadaşı olduğu bilinen eski ABD Adalet Bakanı Holder, Ulusal Demokratik Bölüşüm Komitesi'ne katkı sağlayabilecek yasama organlarıyla iletişim ve bağış toplama gibi konularda Obama'yla...

Görevi 20 Ocak'ta sonlanan Obama'nın yakın arkadaşı olduğu bilinen eski ABD Adalet Bakanı Holder, Ulusal Demokratik Bölüşüm Komitesi'ne katkı sağlayabilecek yasama organlarıyla iletişim ve bağış toplama gibi konularda Obama'yla görüştüklerini açıkladı.

Politico'nun haberine göre Obama'nın geçen yıl kendisine başkanlığını teklif ettiği Komite'ye ilişkin konuşan Holder, "Obama geliyor. Ve dönmeye hazır" dedi. Holder Obama'nın, Demokrat Parti alt kanatlarından biri olan komitenin 'daha görünür bir parçası' olacağını ifade etti.

Ulusal Demokratik Bölüşüm Kongresi, Demokrat Parti tarafından eyalet sınırlarında 2021 yılında yapılacak değişikliklere hazırlanmak amacıyla kuruldu. Komite, seçimlerde büyük öneme sahip kongre ve eyalet yasama sınırlarının yeniden belirlenmesi sürecinde 'daha adil haritalar oluşturmayı' hedefliyor.

Komite'nin başkanlığını yapan Holder, komite henüz kuruluş aşamasındayken, Obama'nın başkanlık süresinin sonlanmasından sonraki en büyük önceliğinin Cumhuriyetçi Parti'nin seçim hileleriyle mücadele etmek olduğunu söylediğini dile getirdi.

Holder, "Sanırım bunun demokrasimizi tehdit eden bir konu olduğunu düşünüyor. Seçmenlerin kendilerini temsilcilerini seçtiği değil, politikacıların seçmenlerini seçtiği bir sistemimiz var" dedi. Ayrıca Holder, eski kabine üyelerinden Joe Biden gibi isimlerin de bu komite bünyesinde bulunabileceğini ifade etti.