"Ofislerin konuta dönüştürülmesi fiyatları düşürmez, artış hızını bir süre için durdurabilir"

"Ofislerin konuta dönüştürülmesi fiyatları düşürmez, artış hızını bir süre için durdurabilir"

Uzmanlar, konuta dönüştürülen ofisleri orta gelirin üzerindeki kişilerin alıp, kiralayabileceğini belirtti

Türkiye'de yükselen inşaat maliyetlerinin etkisiyle azalan konut arzı ve beraberinde yükselen konut fiyatlarını dizginlemek için 50 bin ofisin konuta dönüştürülmesi için düğmeye basıldı. Uzmanlar, bunun kısmi bir rahatlamaya yol açacağını ve bundan orta gelir grubunun üstündeki vatandaşların işine yarayacağını ifade etti.

Uzmanlar, bu yolla fiyatların düşmeyeceğini ancak bir süre artış hızının kesilebileceğini belirtti.

Hürriyet'ten Burak Taşçı'ya konuşan Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş “Fiyatlar inmez. Arz olmadığı için fiyatlar yukarı yönlü gidiyor. Fiyatların yukarı yönlü gitmesi bir süre için durdurulabilir. İstanbul’un merkezindeki ofislerde doluluk sorunu yok, çevresindeki uzak bölgelerdeki ofislerin konuta dönüşümü işe yarar” dedi.

"Orta gelir grubunun üstündekilere yarar"

Ofislerin konuta dönüşüm maliyeti olacağını, bundan dolayı satın alacak ya da kiralayacak grubun orta gelirin üstünde olanlar olabileceğine değinen Taş “Arz sorunu aşılmadan bu sorun ortadan kalkmaz. Yılda minimum 800 bin konut arzı olması gerekirken 450-500 bin ruhsat alınıyor. Ofisler konuta dönüştürülebilir lakin maliyeti de var” değerlendirmesinde bulundu.

"Kısmen faydası olacak"

Ofis dönüşümü projelerinin kısmen faydalı olabileceğini söyleyen İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa “Tamamen piyasayı etkileyecek bir durum yok. İlk etapta 10 bin konuttan bahsediliyor, toplamda 50 bin konut potansiyeli olduğundan bahsedildi” dedi.

Aşa “KDV’yle ilgili düzenleme yapılması lazım. Mali yönüyle ilgili açıklama gelmedi. Ofis ve konut statüsünde KDV tahakkuk ediyor lakin oranları farklılaşıyor” ifadesini kullandı.

Bakan Kurum duyurmuştu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dün yaptığı açıklamada İstanbul'da 10 bin, Türkiye genelinde ise 40 bin ofisin konuta dönüştürüleceğini duyurmuş, bu yolla ülke genelinde toplam 50 bin yeni konut arzı yaratılmasının önünün açılacağını belirtmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yaşam