Öğrencilere çarpan alkollü polis 'kusursuz'muş!

Öğrencilere çarpan alkollü polis 'kusursuz'muş!

Erzurum’da alkollü halde trafikte seyrederken yolun karşısına geçmeye çalışan üniversiteli iki kadına çarparak yaralanmalarına neden olan polis memuru, düzenlenen trafik kazası tespit tutanağında sıfır hatalı gösterildi.Olay,...

Erzurum’da alkollü halde trafikte seyrederken yolun karşısına geçmeye çalışan üniversiteli iki kadına çarparak yaralanmalarına neden olan polis memuru, düzenlenen trafik kazası tespit tutanağında sıfır hatalı gösterildi.

Olay, kazada park halindeki otomobili zarar gören kişinin aracını yaptırmak için gittiği serviste yaşadığı tutanak şokuyla ortaya çıktı.

Kaza, geçtiğimiz 15 Ekim Cumartesi günü Erzurum merkez Yukarı Mumcu Caddesi üzerinde meydana geldi.

İKİ KADINA VE PARK HALİNDEKİ ARACA ÇARPTI

İddiaya göre, kendine ait otomobille Kars’tan Erzurum’a gelen Kars Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memuru A.K., Yukarı Mumcu Caddesi üzerinde tek şeritli yolda, yolun karşısına geçmeye çalışan Atatürk Üniversitesi öğrencileri Hilal A. ve Emine A.’ya çarptı.

Daha sonra sürücü fren yerine gaza basarak yeniden iki kadına ve park halindeki 25 LR 775 plakalı otomobile çarpıp durdu. Kazada yaralanan ve ambulansla hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan iki kadın öğrenci sürücüden davacı oldu.

ALKOLLÜ AMA TUTANAĞA GÖRE 'KUSURSUZ' 

Kazanın ardından aracından inerek yaralı kızlardan birinin de boğazını sıktığı ileri sürülen sürücü A.K., çevrede toplanan vatandaşların tepki göstermesi üzerine olayyerine gelen polis ekipleri tarafından alkol ölçümü alınıp, ekip otosuna bindirilerek Gürcükapı Polis Merkezine götürüldü. 

Kazanın ardından düzenlenen trafik kazası tespit tutanağı dikkat çekti. Alkol ölçümünde 2.16 promil alkollü çıkan polis A.K., tespit tutanağında kusursuz şekilde gösterildi. Sürücünün 2.16 promil alkollü olduğu ve ihlalinin olmadığı belirtilen tutanakta şu ifadelere yer verildi:

"Sürücü A.K., sevk ve idaresindeki 36 .. 728 plaka sayılı aracıyla Mumcu Caddesinde Gürcükapı istikametine seyir halinde iken Mumcu Caddesi No: 7 önünden karşıya geçmek isteyen Hilal A., ve Emine A., isimli şahıslar yola 1-2 adım çıktıktan sonra bahse konu aracın geldiğini fark edip geri kaçtıkları esnada aracın sol ön kısmının yayalara çarptığını, daha sonra sürücünün panik halinde fren yerine gaza basıp tekrar yayalara ve park halindeki 25 LR 775 plakalı aracın sağ yan kısımlarına çarpması sonucu yaramalı ve maddi hasarlı kaza meydana gelmiştir. Bu kazanın oluşumunda yayalar Hilal A., ve Emine A., isimli şahıslar 2918 sayılı KTK’nın 68/1-b-3 ışıklı işaret veya yetkili kişilerin bulunmadığı geçitlerde ve kavşaklarda yaklaşan aracın uzaklık ve hızını göz önüne almadan veya göz önüne aldığı halde uygun zamanda geçmemek maddesini ihlal ettiği yayaların, sürücü beyanı ve kaza yeri incelemesinden anlaşılmıştır."

TAMİR MASRAFI EZİLEN KADINLARDAN İSTENECEK

Kazada park halindeki otomobili zarar gören Kürşad Ekinci aracını yaptırmak için gittiği serviste tutanak şokuyla karşılaştığını belirtti. Trafik kazası tespit tutanağına göre çarpan alkollü sürücüye ihlal gösterilmediği için aracın masrafını ezilen kadınların karşılamalarının gerektiğinin söylendiğini belirten Kürşad Ekinci, şöyle konuştu:

"Kazadan sonra aracımı yaptırmak üzere servise gittim. Hazırlanan tutanağı aldım. Bu belgede kızların suçlu olduğunu beyan eden bir ibare var. Ve sürücü ihlali yoktur diye bir ibare var. Sürücü polis bey 2.16 promil alkollü olarak görülüyor. Tutanakta sürücü kural ihlali yoktur diye bir çizgi atılmış. Ben servise aracımı yaptırmak üzere gittiğimde servisteki arkadaş şöyle bir ifade kullandı, 'Beyefendi bunu sigortadan yaptıramazsınız.' Ben de, 'Nasıl yani' dedim. Kendisi, 'Burada sürücü ihlali konulmamış ve bu tamamen kızlara verilmiş bir suç.' Arkadaş hem alkollü, hem de polis memuru. Çok şaşırdım. Bu tutanağı avukata gösterdim. Avukat görüşü de kesinlikle hem alkollü hem kusursuz olmama gibi bir durumun olamayacağı yönünde. Tutanak şahsın polis olması nedeniyle tamamen kollanarak tutulmuş."

Öte yandan konuyla ilgili görüşlerine başvurulan emniyet yetkilileri ise herhangi bir açıklama yapılmayacağını, konunun inceleneceğini belirtti.

GENEL