Öğretmenlere EBA tehdidi!

Öğretmenlere EBA tehdidi!

EBA kullanımının az olduğunu düşünen bir ilçe milli eğitim müdürü, öğretmenleri “Gereği en ağır şekilde yapılır” diyerek tehdit etti.

EBA kullanımının az olduğunu düşünen bir ilçe milli eğitim müdürü, öğretmenleri “Gereği en ağır şekilde yapılır” diyerek tehdit etti.

Birgün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, Uzaktan eğitim, öğretmenlere baskı aracı haline dönüştürüldü. Mardin’de bir ilçe milli eğitim müdürü, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kullanımının diğer ilçelerden düşük olması nedeniyle öğretmen ve öğrencileri tehdit etti.

TATİL MODUNDAN ÇIKIN

Mardin’deki ilçe milli eğitim müdürü, okul müdürleri ile haberleşmek amacıyla kurulan WhatsApp grubuna, tehdit içeren bir mesaj gönderdi. Mesajının öğretmenlere aynen gönderilmesini isteyen ilçe milli eğitim müdürü, şunları yazdı:

“EBA kullanım oranlarındaki gevşekliğin devam etmesi durumunda en ağır şekilde gereğinin yapılacağını bilmenizi isterim. O kadar uyarmamıza rağmen halen bildiğinizi okuyorsunuz. Yeter artık, tatil modundan çıkın. Öğretmenlerimizi bu konuda sert şekilde uyarın.”

EBA kullanımının bir yarışa dönüştüğüne dikkat çeken Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, öğretmenler, okullar ve ilçeler arasındaki rekabetin kıyasıya devam ettiğini söyledi. Tehdit içerikli mesaja tepki gösteren Bozdoğan, “Öğrencilerin EBA kullanımının giderek düştü. Milli Eğitim Bakanlığı buna önlem almak yerine kamuoyunda, ‘Uzaktan eğitimde başarılı olundu’ algısı yaratmaya çalışıyor” dedi.

HAKLARI YOK SAYILIYOR

Yöneticilerin, öğretmenlere her istediği talimatı verme yetkisini kendisinde gördüğünü vurgulayan Bozdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Söz konusu mesajı, hem içerik hem de dil açısından, yazma yetkisini kendinde gören bir yönetim yaklaşımının şu an eğitimi yönetiyor olması gerçekten düşündürücü. Sendikal ve siyasal yakınlığın kamuda yönetici olmanın koşulu haline gelmiş olması yaşanan en önemli sorunlardandır. EBA kullanımın oranlarına bakıldığında öğretmenlerin öğrencilerden süre olarak sistemi daha fazla kullanıyor olması dikkat çekici. Bunun temel nedeni öğretmenler üzerinde eğitim yöneticilerinin kurduğu baskıdır. Öğretmenler EBA kullanımından puan alıyor. Öğretmenleri yarıştıran, rekabet etmelerini isteyen, iş arkadaşının önüne geçmek için fazladan puan alma arayışlarına sevk etmeye çalışan bu yaklaşımı kabul etmiyoruz.”

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Eğitim