Öğretmenlerle ilgili 2 önerge AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi

Öğretmenlerle ilgili 2 önerge AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi

TBMM Genel Kurulu’nda İyi Parti'nin "devlet ve özel sektörde çalışan öğretmenlerin sorunları", ve CHP'nin "öğretmenlerin özlük haklarına" ilişkin grup önerileri ayrı ayrı görüşüldü. Önergeler AKP’li ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Partisinin grup önerisi üzerine söz alan İyi Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü'nü kutladı.

Öğretmenlerin çok ciddi sorunlarla uğraştığını savunan Sunat, "Öğretmenin özlük haklarını vermeyenler, onları yoksulluk sınırı altına itenler, itibarını yerle bir edenler, onurlarını çiğneyenler, öğretmenleri kategorilere ayıranlar her yıl olduğu gibi bugün yine öğretmenlere methiyeler düzüyor." dedi.

Sunat, öğretmenlerin huzurlu bir ortamda çalışamadıklarını, liyakatsiz idareciler tarafından baskı ve haksızlığa uğradığını, ekonomik, sosyal problemlerle mücadele ettiğini öne sürdü.

Siyasetin bu sorunları çözmek zorunda olduğunu belirten Sunat, bütün ısrar ve uyarılara rağmen iktidarın, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu çıkardığını söyledi. Sunat, bu kanunun, iktidarın öğretmenlerin temel problemlerinden ne kadar habersiz olduğunu gösterdiğini savundu.

Sunat, "Plansız ve öngörüsüz programlar neticesinde bugün yüz binlerce öğretmen atanmayı bekliyor. Atanmayan öğretmen kavramı lügatimize girdi. Mülakatlarda yapılan haksızlıklar başarılı olmanın anlamını ortadan kaldırdı. Öğretmenlerimiz atanamadığı için intihar ediyor." diye konuştu.

AKP Sinop Milletvekili Nazım Maviş, eğitim sistemini güçlendirmenin yolunun, öğretmenliği güçlendirmekten geçtiğine inandıklarını belirtti.

Maviş, AK Parti iktidarlarının, eğitim organlarını iyileştirilecek fiziki yatırımların yanında altyapı yatırımlarına öncelik verdiğini, öğretmeni güçlendirecek birçok adım attığını söyledi.

Öğretmenlik mesleğinin saygınlığını ve mesleki gelişimlerini arttırmak için adımlar attıklarını dile getiren Maviş, uygulamalarıyla, öğretmenliği eğitim politikalarının merkezine aldıklarını vurguladı.

Partisinin grup önerisi üzerine konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan ise Sayıştay raporlarına değinerek, Şırnak'ta bazı ilçe belediye başkanlarının yolsuzluğa karıştığını ve yargılanarak ceza aldıklarını öne sürdü. Paylan, AK Parti'nin en ufak iddia karşısında bile muhalefet partili belediyelere kayyum atadığını ancak yargılanarak ceza alan AK Partili belediyelere yönelik bir adım atılmadığını iddia etti.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ise partisinin grup önerisi üzerine yaptığı konuşmada, geçen hafta yapılan başöğretmenlik ve uzman öğretmenlik sınavıyla öğretmenlerin aklıyla alay edildiğini savundu.

Sınavla öğretmenlerin ayrıştırıldığını iddia eden Kaya, "Daha önce öğretmenlerin maaşının arttırılması için kanun teklifi verdik, komisyonda bekliyor. Bugün bir kanun teklifi daha verdik. Öğretmenler Günü'nde tüm eğitim çalışanlarına bir maaş ikramiye verilmesini teklif ettik." diye konuştu.

Genel Kurulda konuşmaların ardından yapılan oylamayla, CHP, HDP ve İYİ Parti'nin grup önerileri Adalet ve Kalkınma Partisi ve MHP'nin oylarıyla kabul edilmedi.