Öğretmenlerle ilgili önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

Öğretmenlerle ilgili önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

İyi Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk “Öğretmenlik mesleğinin hak ettiği itibara yeniden kavuşturulması” başlıklı önergesini Meclis Başkanlığına sundu.

Öğretmenlerin saygınlığının artırılması, hak ettiği değerin verilmesi adına alınması gereken tedbirleri araştırmak için meclis araştırması açılması talebi Adalet ve Kalkınma Partisi ve MHP'nin oyları ile reddedildi.

Önergenin gerekçesinde, “Öğretmenlerimizin, on yıllardır, büyük umutla beklediği öğretmen Meslek Kanunu büyük hayal kırıklığı yaratmıştır. Kanunun, stajyerlik, kariyer basamakları ile 3600 ek gösterge düzenlemesinden ibaret olması, öğretmenlik mesleğinin temel problemlerin, anlamaktan uzak olunduğunun, en açık göstergesidir ve Kanunun yetersizliği, öğretmenler ve eğitimin paydaşı olan her kesim tarafından büyük eleştirilerle dile getirilmektedir. Ülke geleceğini inşa etmek, nesiller yetiştirmek gibi çok önemli fonksiyonu olalı öğretmenlerimizin, asgari geçim sınırı olan 22-23 bin TL’nin yarısı bir maaşla çalışıyor olmaları, üstlendikleri bu önemli fonksiyon ile örtüşmemektedir” ifadelerine yer verildi.

AKP ve MHP'den ret

Araştırma önergesinde, “Bir milyonu aşkın öğretmenimizin, yıllar içerisinde azaldığına inandığı, saygınlığının artırılması, hak ettiği değerin verilmesi adına alınması gereken tedbirleri araştırmak için, Anayasa'nın 98’inci İçtüzüğün 104 ve 105″inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılmasını arz ederiz” denildi.

TBMM Genel Kurulu’nda oylanan İyi Parti’nin araştırma önergesi Adalet ve Kalkınma Partisi ve MHP’nin oyları ile reddedildi.