Ömer Çelik: Türkiye'yi mahveden şey konjonktür hazretleri ile mevzuat efendileriydi

Ömer Çelik: Türkiye'yi mahveden şey konjonktür hazretleri ile mevzuat efendileriydi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK toplantısı sonrası gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu arasındaki polemiğe ilişkin "Dendias müzakereye gelmiş ama müzakereyi sabote etmiş olarak kayıtlara geçmiş oldu" ifadelerini kullandı.

KKTC'de Kur'an kurslarının kapatılması

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) Anayasa Mahkemesini Kur'an kurslarını kapatmasına ilişkin olarak da konuşan Çelik, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'yi geçmişteki mahveden şey konjonktür hazretleri ile mevzuat efendileriydi. Geçmişte biz bunu gördük. Bunlar laikçilik diye demokrasi uydurdular. Laiklik, Türkiye için toplumsal barış ilkesidir. Laiklik tam anlamıyla uygulanmalıdır. Bu da din ve vicdan hürriyetinin uygulanmasıyla olur. Hiç kimse laikliği din ve vicdan hürriyetine aykırı yorumlayamaz. Aynı acılar niye KKTC'de olsun. Tabi ki Türkiye'nin atacağı adımlar vardır. Sayın Cumhurbaşkanımız ve sayın Tatar'da aynı ifadeleri dile getirdi zaten. Geçmişte bu Türkiye'de yapıldı bunun aynısının KKTC'ye yapılmasını arzu etmeyiz."

Hizmet pasaportuyla toplu iltica

Malatya'nın AK Partili Yeşilyurt Belediyesinde 43 kişinin gri pasaport (hizmet pasaportu) ile Almanya'ya gidip geri dönmemesinin ortaya çıkmasının ardından 'toplu iltica' gündemi oluştu. İçişleri Bakanlığının konuya ilişkin başlattığı soruşturmada, bu durumun birçok belediyede yapıldığı ortaya çıktı. Bugün bakanlıktan yapılan açıklamada; CHP ve İYİ Partili belediyelerde de benzeri insan kaçakçılığının yaşandığı söylendi.

Bu konuya ilişkin açıklama yapan Çelik şöyle dedi:

Birkaç tane CHP'li milletvekili çıktı, "Bunu AK Parti belediyeleri yapıyor" dedi. Şimdi bugün gördük ki aynı durum CHP ve İYİ Parti belediyelerinde de varmış. Kendi belediyelerinde de çıktı işte. Ondan sonra CHP sözcüsü çıkıyor, İçişleri Bakanımızı suçluyor. Zaten soruşturma emrini bakanımız vermiş. Onlara şunu sormak istiyorum, "Her CHP üyelik kartı verdiğinizin sütten çıkmış ak kaşık olduğuna emin misiniz? Kefil olabiliyor musunuz" Sonuç olarak belediyelerden böyle bir tablo ortaya çıktı. Bakanlığımız da soruşturma yaparak her şeyi ortaya çıkaracaktır. Biz de bunun olmasını istiyoruz.

GENEL