Ömer Çelik: Vizyonsuz, yok hükmünde

Ömer Çelik: Vizyonsuz, yok hükmünde

Avrupa Birliği(AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye'nin AB müzakerelerinin askıya alınması yönündeki rapor hakkında açıklamalarda bulundu. Avrupa Parlamentosu Türkiye ile Avrupa Birliği arasında...

Avrupa Birliği(AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye'nin AB müzakerelerinin askıya alınması yönündeki rapor hakkında açıklamalarda bulundu. 

Avrupa Parlamentosu Türkiye ile Avrupa Birliği arasında üyelik müzakerelerinin askıya alınmasını öneren raporu kabul etti. 

AP'nin bu kararına tepki gösteren AB Bakanı Ömer Çelik basın toplatısı yaparak açıklamalarda bulundu. Raporun, objektif olmadığını öne sürerek bağlayıcılığı olmadığı yönünde bir değerlendirmede bulunan Ömer Çelik şunları söyledi: "Hiçbir bağlayıcılığı olmayan bir rapordur. Avrupa Parlamentosu tarafından görüşülmüştür ve siyasi nitelikli bir karar almıştır. Rapor objektif değil. Türkiye'nin şimdiye kadar yaptıklarını görmeyen. Ermeni meselesinde tek taraflı tarih anlayışını benimseyen bu raporu kabul etmiyoruz. Bu rapor işbirliği raporu değil. Bizim AP'den beklentimiz, uygun işbirlikleri üreten yeni köprüler kuran, eleştirilerle beraber ilerlemeye olanak sağlayan hükümler çıkarmasıdır. Bu rapor bir sabotaj raporudur. AP raporunu son iki sene olduğu gibi bu sene de yok hükmünde kabul ediyoruz. Rapor aynen iade edilecektir.

Yine bu tek taraflı Ermeni anlatılarına, başka ülkelerin bir takım siyasi değerlendirmelerine yer vermesi bir vizyonsuzluk belgesi olduğunun da açık göstergesidir. Bu sene 1915 olaylarıyla ilgili atıf ana metnin içerisinde yer alıyor.

Bu raporda, AP tarafından Türkiye'deki Anayasa değişikliklerinin mevcut haliyle uygulanması durumunda, katılım müzakerelerinin askıya alınması, gümrük birliğinin güncellenmesi için İnsan Hakları Komisyonu'na tüm katılım öncesi fonların askıya alınması yönünde yapılan çağrılar AP'nin Türkiye-AB ilişkilerinin önemini kavramaktan ne kadar uzağa düştüğünü göstermektedir.

FETÖ'ye karşı verdiğimiz mücadele son derece önemli bir mücadeledir. Buna karşı somut darbe istemeleri bir darbe girişimini anlamadıklarını göstermektedir. Burada başvurduğumuz bütün tedbirler hukuk içerisinde başvurulmuş tedbirlerdir. Tarihin en büyük hukuk mücadelelerinden birini veriyoruz.

Avrupa'da bir değil, birden çok Berlin Duvarı var. Bunlar ideolojik duvarlar. İslam düşmanlığıyla ilgili duvarlar var, antisemitizmle ilgili duvarlar var, Türkiye düşmanı ile ilgili duvarlar var."  

Ömer Çelik, AB ile işbirliğine devam edeceklerini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem