Ömer Şahin yazdı: CHP’den şimdi de Haydar Baş Açılımı

Ömer Şahin yazdı: CHP’den şimdi de  Haydar Baş Açılımı

''CHP’li Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, park ve kültür merkezlerine milliyetçi, muhafazakar sağ kesimin simge isimlerinin adını vermekten çekinmiyor''

Ömer Şahin - Ankara

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun muhafazakar kesime dönük açılımları devam ederken benzer politikaları yerel yönetimlerde de görülüyor. CHP’li Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, park ve kültür merkezlerine milliyetçi, muhafazakar sağ kesimin simge isimlerinin adını vermekten çekinmiyor.

Daha önce helikopter kazasında hayatını kaybeden  BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ile üniversitede bıçaklanarak öldürülen Ülkü Ocakları Ege Sorumlusu Fırat Çakıroğlu ve  Kocatepe Camii'nin ilk müezzini ünlü hafız ve mevlithan İsmail Coşar'ın adını İlçedeki değişik parklara vermişti.  Fethi Yaşar şimdi de Bağımsız Türkiye Partisi’nin pandemide vefat eden genel başkanı olan aynı zamanda Kadiri Tarikatı’nın liderlerinden Prof.Dr.Haydar Baş’ın adını taşıyacak parkı açıyor.

Haydar Baş’ın  Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş değerlerine, ülkenin birlik ve beraberliğine söyemleri ve yazdığı kitaplarla hizmet eden bir isim olduğunu savunan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, “ Haydar Baş Kavgadan, ayrışmadan, şiddetten uzak bir politika izleyen bir  siyasi liderdi.” Dedi.

Kararın, partisinin talebi üzerine belediye yapılan oylamada oybirliği ile kabul edildiğini söyleyen Yaşar, abcgazetesi.com’a şu açıklamayı yaptı:

“Yenimahalle Belediyesi Başkanı olarak seçim dönemlerinde siyasi şapkamı takıp inandığım siyasi düşüncemi halkımızla paylaşırım ancak belediye başkanı olarak ilçemde yaşayan 800 bin hemşerimin belediye başkanıyım. Bölgemde yaşayan her vatandaşımızın aynı düşünce, mezhep veya ırktan olması düşünülemez. Benim sadece kendime yakın bulduğum isimleri bir yerlere vermem ise bencilce bir davranış olur. Bölgemde yaşanan huzur ve aidiyet duygusunun bu kadar yüksek olmasının nedenlerinden biri de vatandaşlarımızın düşünce ve inançlarına saygı duymamız ve onları tek tipleştirmememiz olduğunu düşünüyorum.

Bu nedenle de şiddetten, terörden yana olmayan bu ülkenin birlik ve beraberliğine kendi inandığı değerler doğrultusunda hizmet etmeye çalışan, ülkemizin kurucu değerlerine saygılı siyasilerimizin,  sanatçılarımızın ve tabii ki şehitlerimizin isimlerini yaptığımız park veya tesislerde yaşatıyoruz.”

Fethi Yaşar merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Başbakan Bülent Ecevit, Prof.Dr. Mehmet Haberal gibi siyasilerin yanısıra Kemal Sunal, Adile Naşit, Sadri Alışık, Aşık Veysel, Mahzuni Şerif gibi ünlü sanatçıların ve şehitlerin isimlerini İlçe’deki park, kültür merkezi, kreşlere vermişti.

057a570e-2a4e-432c-960f-611f24234d18.jpg