Onlar Kısıtlamadan Muaf! Korona Virüs Kısıtlamalarından O Sektör Muaf Tutuldu!

Onlar Kısıtlamadan Muaf! Korona Virüs Kısıtlamalarından O Sektör Muaf Tutuldu!

2 günlük sokağa çıkma yasaklarından o sektör muaf tutuldu! Çay üretimi yapan vatandaşlar 2 günlük kısıtlamadan muaf tutulmak istedi. Neden mi? İşte nedeni..

Korona virüs ülkemizde etkisini günden güne artırırken, kısıtlamalar da devam ediyor. Türkiye’nin risk haritasında belli başlı illerin hastalığın bulaş kısmında yükseklik göstermesi, İl Hıfzıssıhha kurumlarının yeni kararlar almasına neden olmuştu. Ancak bu karar ve yasaklardan muaf olan kişiler de var.

SON DAKİKA: Doğu Karadeniz'de çay üreticileri kısıtlamadan muaf tutuldular - Son Dakika Haberler

Karadeniz’in çay üreticileri, çay tarımı öncesinde çeşitli gübreleme işlemleri ve bakımlarını yaptıkları için, yasaklardan muaf tutuldu. Hafta sonu yasakları birçok kişiye yasak durumunda iken, çay üreticileri bu yasağın dışında kaldı. Özellikle Artvin, Rize, Giresun ve Trabzon’da, 1 milyonu geçen üretici aile yaş çay tarımında üretim Mayıs itibari ile başlıyor. Şimdiden bahçelerinde gübreleme ve bakım işlemlerini gerçekleştiren üreticiler, kısıtlamadan muaf kaldıkları için oldukça mutlular.

Çay Üretiminin Olumsuz Etkilenmemesi Gerek

Çay üretiminin bel kemiği olan Karadeniz bölgesinde, yasaktan muaf tutulan çiftçide yüzle gülüyor. Bahçelerinde mayıs ayı üretim dönemi için hazırlıklarını hiç durmadan sürdüren üreticiler, seyahat yasağından da muaf olması ile daha verimli bir iş çıkarttığını belirtti.  Kısa süre de olsa, hafta sonu yasaklarında bahçelerinin başında olamayan üreticiler, kalkan yasaklarının ardından bahçelerine geri döndü. Ziraat odasının çiftçilik belgesi ile çalışan üretici, Mayıs ayını en iyi şekilde değerlendirmek istiyor.  

Doğu Karadeniz'de çay üreticilerine kısıtlama muafiyeti

Üreticiler bahçelerine daha çok zaman harcarken, bazı üreticiler ise bahçelerinin bakımını yapıp, sebze ekti.  Alınan karardan ötürü mutlu olan bazı çiftçiler ise, ‘’ Yasaklardan muaf olmamız işlerimizi çok kolay bir hale getirmeye başladı’’  şeklinde açıklamada bulundular.

‘’2 gün Çok Büyük Bir Kazanç’’

Üreticiler, hafta sonu ile birlikte oluşan zamanın şu aşamada kendilerine yettiğini söyledi. Sebze, meyve ve bakım işlerinin üstesinden rahatlıkla geldiklerini belirtirken, ‘’ Köyde bir sürü yapılacak iş var, bahçe bakımı, çay üretimi, gübreleme vs. bütün bunlara bakarsak yasaklardan muaf olmamız hem ülkemiz için hem de bizim için çok önemliydi, yetkililere teşekkür ederiz’’ dediler.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem