Op. Dr. Erkin Önsal: Meme Büyütme Nasıl Yapılır?

Op. Dr. Erkin Önsal: Meme Büyütme Nasıl Yapılır?

Göğüs dikleştirme ve büyütme işlemleri sadece görünüm güzelleştirmek için bir yöntem olmayıp daha sağlıklı yaşamak ya da bozulan sağlığı düzeltmek için de gerekli olan tedavi metotlarından bir tanesidir.

Meme dikleştirme göğsü sarkan bayanlar için bazen estetiksel görünüm olarak önem arz ederken, bazen de sağlık açısından oldukça mühim görülür. Zira bazı bayanlar göğüslerinin vücudunun kaldıracağından fazla olarak büyüyerek sarkması sebebiyle fiziksel rahatsızlık yaşayabilirler.

Örneğin belde fıtık oluşumu, geçmeyen sırt ağrısı ve çabuk yorulma ya da göğüslerin sarkması sonucunda ciltte tahriş olma ve kızarıklık gibi rahatsızlıklar göğüs estetiğine mecbur bırakabilir. Bu sebeple meme dikleştirme işlemleri sadece görünüm güzelleştirmek için bir yöntem olmayıp daha sağlıklı yaşamak ya da bozulan sağlığı düzeltmek için de gerekli olan tedavi metotlarından bir tanesidir.

Meme Dikleştirme Kimler Olmalı

Bazen ırsi olarak bayanlarda göğüslerin vücut yapısına oranına bakmaksızın çok fazla büyüdüğü görülebilir. Aşırı büyüyen göğüsler spor ve egzersiz hareketleri ile ve uygun kaliteli iç çamaşırları ile muhafaza edilip şekillendirilmediği zaman sarkarak çirkin bir görüntüye sebep olabilir. Bu da bayanları göğüs estetik ameliyatına iter. Yine aynı şekilde birkaç kere yıllar süren bebek emzirmek de göğüslerde sarkıntı meydana getirir.

Ayrıca çok fazla kilo alıp verme de göğüslerin şeklini bozacaktır. Bilindiği gibi yaşın ilerlemesiyle eskiyen ve değişen deri de göğüsler de sarkma meydana getirebilir. Bu ve benzeri durumlar kendisinde meydana gelen kişilerin göğüslerini dikleştirmek için ameliyat yapması gerekebilir.

Meme Büyütme Estetiği

Her bayanın göğüs bölgesi önemlidir. Zira kadınlarla erkekleri ayıran en büyük farklardan bir tanesi bayanların göğüsleri olduğundan bunların şekilleri ve düzgünlüğü de mühimdir. Eğer yapılı bayanlarda veya fiziği gayet istediği gibi olup göğüsleri küçük olan bayanlarda bu seviyenin orantılanması istenirse meme büyütme tekniği ile ameliyat olunabilir. Bu hem istenilen görüntüye ulaşmayı sağlayacak hem de aynı zamanda vücudun dengesi de korunmuş olacaktır.

Meme Büyütme Hangi Durumlarda Yapılır

Göğüslerin büyütülmesi için ameliyat yöntemini seçmek kişi de bazen strese sebep olabilir. Bu sebeple kişi kendisini hazır hissettiğinde ve doktoru ile net bir şekilde görüştükten sonra doğru karara varması uygun olacaktır. Bazen ameliyat için belirli özel gün ayarlanırken, bazen de meme kanseri gibi ameliyatların akabinde ikinci kez ameliyat için anestezi almadan meme büyütme yapılabilir.

Meme Büyütme Yöntemleri Nelerdir

Kişiden kişiye değişen yapı sebebiyle ameliyat esnasında kullanılacak yöntemler de farklılık içerir. Göğüslerin vücuda oranla yapısı ve ne kadar büyütülmesi istenmesine göre uygulanacak yöntemlerde değişecektir. Örneğin göğsü bulunduğu şekilden biraz daha büyütmek isteyen kişilerde silikon implantlar kullanılması yeterli olabilirken, bazen karın yağlarından alınarak göğüs içine de yerleştirilebilir. Bu yöntemler hastaya ya da doktora göre değişebileceğinden ötürü öncesinde araştırma yapmak ve detaylı bilgi edinmek daha doğru karar vermeye yardımcı olacaktır.

Meme Küçültme Öncesi Hazırlık Detayları Nelerdir

Göğüsle ilgili yapılan estetik işlemlerinden bir diğeri de onların gereğinden fazla büyük olduğunda küçültülmesidir. Ameliyat yardımı ile gerçekleşen bu işlem de kişiye anestezi verileceği için vücudunun anesteziye uygun olup olmadığını kontrol etmek ve ameliyat esnasında herhangi bir zarara yol açmamak için kullandığı bütün düzenli ilaçlardan doktorunu haberdar etmesi gerekir. Aynı şekilde istenmeyen de sonuçta karşılaşmamak için göğsünü ne kadar küçültülmesi gerektiği hakkında da doktoruyla detaylı bir şekilde konuşarak karara varması uygun olacaktır.

Meme Küçültme Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli

Ameliyatla gerçekleşen göğüs küçültme yönteminden sonra kişinin takriben 1 2 hafta kadar dinlenmesi gerekir. Bu süre herkesin bünyesine göre değişebilir. Ayrıca birde kendisini iyi hissedip doktorun önerdiği süre tamamlanıncaya kadar ağır eşya kaldırmaması da daha çabuk toparlanmaya vesile olur. Her ameliyattan sonra verilen ağrı kesici ve antibiyotik kullanımını da ihmal etmeksizin meme küçültme ameliyatı sonrasında da doktorun önerdiği dozda kullanılması gerekir.

Kadın