OpenEuler OS ile ABD olan bağımlılığını sıfıra indirecek

OpenEuler OS ile ABD olan bağımlılığını sıfıra indirecek

ABD ambargosundan dolayı zor durumda kalan Huawei openEuler OS işletim sistemi ile yeni bir döneme girmek istiyor. Şirket ABD kuruluşlarına olan

ABD ambargosundan dolayı zor durumda kalan Huawei openEuler OS işletim sistemi ile yeni bir döneme girmek istiyor. Şirket ABD kuruluşlarına olan bağımlılığını sıfıra indirmek için çalışmaları büyük bir hızla devam ettiriyor.

OpenEuler OS ile ABD olan bağımlılığını sıfıra indirecek. Google, Android işletim sistemi sayesinde birçok platformu kendisine muhtaç hale getirdi. Bunun en büyük etkisini Huawei vakasında gördük. Her ne kadar Google bu konuda tekel olmadığını ifade etse bile, Android desteğini kestiği Huawei büyük zorluklar yaşıyor. Ancak şirket hiçbir zaman konu ile ilgili pes etmedi.

Huawei, CentOS temelli bir Linux dağıtımı olan openEuler’in kaynak kodu yayınlandı ve şirket bazı detaylara yer vermedi. Acak gördüğümüz kadarıyla ARM ve x86 için optimize edilmiş halde gelecek.

Huawei tarafından böyle bir karar verilmesinin asıl nedeni ABD ve Çin arasındaki gerilimler. Şirket bu ikisi arasında ezilmek istemiyor. openEuler; Android ve Windows’un yerine geçebilecek oldukça ciddi bir aday ve belki de Huawei, bu sayede bağımlılığını düşük seviyeye getirebilecek.

Huawei yöneticilerinden Eric Xu, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Şirket çalışanlarına gönderdiği bir mesajda geçen yıla oranla %18 büyüdüklerini ifade etti. Bu büyümenin artış gösterebilmesi için de bağımsızlıklarının son derece önemli olduğunu söyledi.

Hypergear PowerBank 10000 mAh şarj cihazı ile pil derdine son!

Bilim Teknoloji