Ordu Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi simgelerini yıktı!

Ordu Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi simgelerini yıktı!

Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin kentin sembolü olan tarihi iskele ve Çarşamba Pazarı’nı yıkmasına Ordu Çevre Derneği'nden tepki geldi.

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), kentin sembolü olan tarihi iskele ve Çarşamba Pazarı’nın Ordu Büyükşehir Belediyesi (OBB) tarafından yıkılmasına tepki gösterdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yayımlayan ORÇEV, yıkımın yasal dayanağı bulunmadığını ve söz konusu alan için nasıl bir proje tasarlandığının da bilinmediğini vurguladı.

''YIKIMLARA DAİR OBB MECLİSİ'NİN KARARI VAR MI?''

Açıklamada, ''Mıdı Restorant’ın bulunduğu iskele yıkıldı; Çarşamba Pazarı’nda yıkım devam ediyor. Dernek olarak 13 Kasım 2020 tarihinde OBB’ye teslim ettiğimiz yazımızda, ‘İlimiz Altınordu İlçesinde Çarşamba Pazarı ve OBB karşısında otopark yanında (Mıdı Resturant’ın bulunduğu) iskele yıkılmaktadır. Tarihi özelliği olan iskelenin ve Çarşamba Pazarı’nın yıkılma nedeni nedir? Yıkılmalarına dair OBB Meclisi’nin kararı var mı? Tarihi iskelenin ve Çarşamba Pazarı’nın yıkıldıktan sonra ne yapılacağıyla ilgili projeleri var mı? Tarihi iskelenin yıkımı sırasında denize dökülen molozlar denizi kirletmesini önlemek için kaldırılacak mı? Yıkılan tarihi iskele ve Çarşamba Pazarı’na yapılacak proje var mı? Varsa projelerin 4982 sayılı bilgi edilme yasası gereği derneğimize verilmesini talep ediyoruz'' soruları yöneltildi.

''KABUL EDİLEBİLİR BİR ANLAYIŞ DEĞİL''

''OBB’ye verdiğimiz dilekçeye yanıt verme süresi geçti, yanıt veremediler'' denilen açıklamada, ''Çünkü yanıt veremiyorlar, ellerinde yıkma kararları yok, yerlerine ne yapacaklarına gösteren bir projeleri yok. Belediye ‘Ben yaptım, oldu’ anlayışıyla hareket etmeye devam ediyor. Bildiğimiz gibi bu zamana kadar yapıp yıktığı, vazgeçtiği projeler var. Belediyeyi zarara uğrattılar. Şimdi de aynı yöntemle devam ediyorlar. Enver Yılmaz döneminde Ordu’nun tarihi önemi olan Atatürk’ün Ordu’ya çıktığı iskele yıkıldı. Aynı anlayış devam ediyor, şimdi de yine tarihi özelliği olan diğer iskele yıkıldı. ‘Millet Düzü’ olan Çarşamba Pazarı gecekondu haline getirilmişti. Şimdi de yerine ne yapılacağı belli olmadan yıkılmaya başlandı. Kabul edilebilir bir anlayış değil'' ifadelerine yer verildi. 

''BELEDİYELER KEYFİYETLE YÖNETİLEMEZ''

Açıklamada son olarak, ''Belediyeler keyfiyetle yönetilemez. Halkla birlikte yönetilir. ‘Nelere gereksinim var, acil olan nedir?’ tartışılmalı. Kent Konseyi bunun için kurulmadı mı? Neden projeler tartışılmıyor? OBB yönetimi bu yöntemle paraları çarçur ediyor. Altınordu içinde yapılan sözde yeni çalışmalar buna örnektir. OBB yönetimi keyfiyetten bir an önce uzaklaşmalı, halkın parasını gereksiz yerlere harcamaktan, Ordu’nun tarihi, kültürel miraslarına zarar vermekten vazgeçmelidir'' denildi.

 

GENEL