Orduda 6'sı paşa 10 bin kişilik tasfiye listesi

Orduda 6'sı paşa 10 bin kişilik tasfiye listesi

Hükümete yakın Türkiye gazetesi bugünkü manşetinde AKP içindeki mevcut bakan ve milletvekillerinde ByLock olmadığını yazdı. Nuri Elibol imzalı habere göre; TSK içinde 6’sı paşa düzeyinde 10 bin civarında personelin ByLock...

Hükümete yakın Türkiye gazetesi bugünkü manşetinde AKP içindeki mevcut bakan ve milletvekillerinde ByLock olmadığını yazdı. Nuri Elibol imzalı habere göre; TSK içinde 6’sı paşa düzeyinde 10 bin civarında personelin ByLock kullandığı tespit edildi. Bu paşalardan iki tuğgeneralin 2016 Ağustos şûrasında terfi ettirildiği de bir diğer iddia.

15 Temmuz’da darbe girişimini MİT’e ihbar eden pilot binbaşının akıbetinin ne olduğu da merak edilen konular arasındaydı. Kara Havacılık Okulu'nda görev yapan pilot Binbaşı KHK ile TSK’dan ihraç edilmişti. Ancak daha sonra yapılan incelemelerde ihraç kararına konu olan raporun yanlış olduğu tespit edildi. Bunun üzerine önce görevine iade edildi. Ardından da Genelkurmay bu kişinin tayinini MİT’e çıkardı. Pilot binbaşı halen MİT’te görev yapıyor. Bu arada, Cemaatçi oldukları gerekçesiyle MİT’ten ihraç edilenlerin sayısının ise 200 civarında olduğu belirtiliyor.

Nuri Elibol, haberde ayrıca MİT'in 52 muhbirinin PKK tarafından bir gecede infaz edildiğini de ileri sürdü. Habere göre bu muhbirlerin listeyi PKK'ya Cemaatçiler vermiş.

'ADİL ÖKSÜZ YURT İÇİNDE'
Türkiye gazetesinde yer alan bir diğer iddia ise darbe gecesi Akıncılar Üssü’nde darbeyi yöneten 'FETÖ imamı' olduğu ileri sürülen Adil Öksüz’le ilgili. Güvenlik birimlerine dayandırılan iddiaya göre, Adil Öksüz’le irtibatı halen devam eden ve onun hücresinde görev yapan bir kurmay binbaşı tespit edildi. Bu kişinin halen Genelkurmay karargahında görev yaptığı belirlendi. Binbaşı ile ilgili soruşturmanın sürdüğü ifade ediliyor. Adil Öksüz’ün ise yurt içinde olduğu düşünülüyor. Güvenlik birimleri "Yurt dışında olsaydı, tıpkı diğerleri gibi kendini gösterirdi" değerlendirmesini yapıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem