Orhan Bursalı: RTÜK anayasayı çiğniyor

Orhan Bursalı: RTÜK anayasayı çiğniyor

Karar yazarı Orhan Bursalı, RTÜK'ün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan ailesi hakkında "ABD'ye para aktarma" ve "kaçacak" iddialarını yayınlayan 4 kanala ceza vermesini eleştirdi.

"RTÜK, Adnan Menderes’in son zamanlarda Meclis’te kurduğu Tahkikat Komisyonu’na bir yönüyle benzetebiliriz. Bu komisyon da muhalefeti yargılayıp cezalandıran komisyon gibi çalışmaya başlamıştı ki iktidarın başını yiyen konulardan biri oldu. Çünkü anayasaya karşıydı" diyen Bursalı, şu ifadeleri kullandı:

"RTÜK de o yolda. Muhalefeti yargılamaya başladı. Nasıl yapıyor bunu?  Mesela Kılıçdaroğlu’nun, milletvekillerinin açıklamalarına yasak koyarak. Açıklamaları yayımlayan ekranlara en üstten para cezaları vererek, onları yayın yapamayacak duruma getirmeye, yıldırma ve iflas ettirmeye çalışarak.. RTÜK bir Tahkikat Komisyonu rolünü üstlendi, anayasayı çiğniyor, muhalif partileri bu konuya özellikle eğilmeli... Ekranlar kararacak, dezenformasyon yasasıyla elektronik medya da susturulacak... Milletin gerçeklere ulaşması iyice zorlaştırılacak. Millet iktidarın dezenformasyon ağı içine kilitlenmeye çalışacak. Partiler halkla yeni bir iletişim ağı yaratmalı. Belki ilçeler çapında, stantlarla vb..."

Önceki ve Sonraki Haberler
Medya