Orhan Kemal'in oğlu milletvekili aday adayı oldu

Orhan Kemal'in oğlu milletvekili aday adayı oldu

24 Haziran tarihinde gerçekleşecek milletvekili seçimlerinde Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğüçü İstanbul 2. bölgeden aday adayı olduğunu açıkladı. Orhan Kemal Müzesi olmak üzere yaptığı kültür-sanat işleriyle tanınan...

24 Haziran tarihinde gerçekleşecek milletvekili seçimlerinde Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğüçü İstanbul 2. bölgeden aday adayı olduğunu açıkladı. Orhan Kemal Müzesi olmak üzere yaptığı kültür-sanat işleriyle tanınan Öğütçü, bu işlerini vurgulayarak milletvekili olması halinde Meclis'te yine kültür-sanat alanında işler yapacağını ifade etti.

IŞIK ÖĞÜTÇÜ KİMDİR?

Orhan Kemal'in 4 çocuğundan en küçüğü olan Işık Öğütçü, 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendsiliği bölümünden mezun oldu. 2000'li yıllara kadar kendi kurduğu kimyevi malzemeler satan şirketi yönetti. 2000'li yıllarda ailesine devrettiği şirket, 2015 yılında faaliyetlerine son verdi. 2000'lerde babası adına açtığı Orhan Kemal Müzesi ile beraber Orhan Kemal'i gelecek kuşaklara aktarma misyonunu elinde tuttu. Öte yandan çalışmalarıyla Orhan Kemal'i yurt dışında en çok kitabı çevrilen ikinci yazar haline getirdi.

2002 yılından itibaren siyasetin de içerisinde olan Öğütçü, 2014 seçimlerinde CHP'den Beyoğlu Belediye Başkanı Aday Adayı olmuştu. 2016 yılında CHP'nin Kültür ve Sanat Komisyonu'nda başkan olarak görev aldı.