Orman Genel Müdürlüğü Tunceli''deki orman yangınını görmedi: Tunceli Barosu açıklama yaptı

Orman Genel Müdürlüğü Tunceli''deki orman yangınını görmedi: Tunceli Barosu açıklama yaptı

Tunceli Barosu yaptığı açıklama ile Hozat ilçesinde günlerdir süren yangına bir an önce müdahale edilmesi gerektiği çağrısında bulundu. Öte yandan Orman Genel Müdürlüğü’nün ülkedeki yangınları belirttiği haritada Hozat yer almadı.

Tunceli'in Hozat ilçesindeki Aliboğazı’nın Değirmendere, Zoğar, Zenge, Koçeri, Bozan, Koskozulca ve Dündül bölgelerinde bir hafta önce başlayan yangın büyüyerek devam ediyor. Yangına ilişkin yazılı bir açıklama yapan Tunceli Barosu, devletin, ormanların korunması ve sahalarının genişletilmesi için gerekli kanunları koyarak tedbirleri almakla yükümlü olduğunu hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

“Ormanların tahrip edilmesine yol açan siyasi propaganda yapılamaz; münhasıran orman suçları için genel ve özel af çıkarılamaz. Ormanları yakmak, ormanı yok etmek veya daraltmak amacıyla işlenen suçlar genel ve özel af kapsamına alınamaz.”

'YANGINLAR KÜLTÜREL VE DOĞAL MİRAS SAHALARINI TAHRİP EDİYOR'
Hozat’taki yangına derhal müdahale edilmesi çağrısında bulunulan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Ülkemizin en önemli florastik ve faunastik zenginliğini barındıran coğrafyamızda orman yangınları kültürel ve doğal miras sahalarımızı yoğun şekilde tahrip etmektedir. 6831 sayılı Orman Kanunu; 2872 sayılı Çevre Kanunu hükümleri çerçevesinde gerekli iş ve işlemlerin gerçekleştirilmesi hukuksal zorunluluktur. Tunceli Barosu olarak hukuksal süreci takip ediyoruz.”

ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ HARİTASINDA HOZAT YANGINI YOK
Öte yandan Orman Genel Müdürlüğü’nün ülkedeki yangınları gösteren haritasında, Hozat’taki yangın yer almıyor.

GENEL