Oscar ödüllü en yaşlı aktris Olivia de Havilland 104 yaşında hayatını kaybetti

Oscar ödüllü en yaşlı aktris Olivia de Havilland 104 yaşında hayatını kaybetti

104 yaşında olan aktris kariyerine 50 film, pek çok dizi ve tiyatro oyunu sığdırdı. The Snake Pitt, My Cousin Rachel ve Errol Flynn‘li The Adventures of Robin Hood filmlerinde de rol alan aktris, 1988 yapımı TV filmi The Woman He Loved‘ta oynadıktan ...

Hollywood'un altın çağından hayatta kalan son kadın yıldızlardan olarak görülen Olivia de Havilland 104 yaşında yaşamını yitirdi. Havilland ölümü öncesi, Oscar ödülü kazanmış hayattaki en yaşlı aktristti.

1916 yılında Tokyo’da dünyaya gelen, 1930’ların başında Hollywood’a adım atıp ilk filmi Alibi Ike‘ta rol alan, klasik film Gone with the Wind‘la ünlenen, bu filmden yıllar sonra rol aldığı To Each His Own ve The Heiress‘le üç yılda iki Oscar kazanan, Hollywood’un altın çağının yıldız oyuncularından Olivia de Havilland Paris’teki evinde uyurken huzurlu bir şekilde vefat etti.

1988 YILINDA KARİYERİNE NOKTA KOYDU

104 yaşında olan aktris kariyerine 50 film, pek çok dizi ve tiyatro oyunu sığdırdı. The Snake Pitt, My Cousin Rachel ve Errol Flynn‘li The Adventures of Robin Hood filmlerinde de rol alan aktris, 1988 yapımı TV filmi The Woman He Loved‘ta oynadıktan sonra kariyerine noktayı koyup emekliye ayrılmıştı.

OSCAR'I KAZANMIŞ HAYATTAKİ EN YAŞLI AKTRİSTTİ

Havilland ölümü öncesi, Oscar ödülü kazanmış hayattaki en yaşlı aktristti. 1916 Tokyo doğumlu olan İngiliz aktris 50 yıldan uzun süre yaklaşık 50 filmde oynamıştı. Olivia de Havilland özellikle 1939 yapımı "Gone with the Wind" (Rüzgar Gibi Geçti) filmindeki rolüyle biliniyordu ve bu filmde yardımcı kadın oyuncu olarak Melanie Hamilton'ı canlandırmıştı.  

Etiketler :