Oscar skandalının sorumlusu ortaya çıktı

Oscar skandalının sorumlusu ortaya çıktı

83 yıldır Oscar törenlerindeki oylama sürecini yöneten uluslararası denetim, danışmanlık ve vergi hizmetleri firması PricewaterhouseCoopers (PwC), zarfları karıştıran kişinin, şirketin deneyimli çalışanlarından Brian Cullinan...

83 yıldır Oscar törenlerindeki oylama sürecini yöneten uluslararası denetim, danışmanlık ve vergi hizmetleri firması PricewaterhouseCoopers (PwC), zarfları karıştıran kişinin, şirketin deneyimli çalışanlarından Brian Cullinan olduğunu açıkladı.

PwC'den yapılan açıklamada, "Cullinan, En İyi Film Ödülü zarfı yerine, yanlışlıkla En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'nün yedek zarfını Warren Beatty ve Faye Dunaway'a verdi" denildi. Aslında Moonlight filmine verilmesi gereken ödülün sahibini duyurmak için Dunaway ile birlikte sahneye çıkan ünlü aktör Beatty de dün neden yanlış ismi açıkladıklarını "Bize verilen zarfın içindeki kartta, 'Emma Stone - La La Land' yazıyordu... İşte bu yüzden Faye'e ve size baktım. Komik olmaya çalışmıyordum" ifadeleriyle izah etmişti.

PwC yapılan hatanın tüm sorumluluğunun kendilerinde olduğunu duyurarak, La La Land ve Moonlight filmlerinin ekiplerinden özür diledi. Şirketin açıklamasında ayrıca, "Warren Beatty, Faye Dunaway, sunucu Jimmy Kimmel, yayıncı kanal ABC ve Akademi'den içtenlikle özür diliyoruz. Dün geceki hatada hiçbirinin suçu yok" denildi.

Zarfları karıştıran 56 yaşındaki Cullinan'ın 32 yıldır PwC'de çalıştığı bildirildi. Dört yıldır Oscar organizasyonlarında görev alan Cullinan'ın, zarf karışıklığından dakikalar önce, La La Land filminin En İyi Kadın Oyuncu ödülü alan oyuncusu Emma Stone'un kuliste fotoğrafını çekip Twitter'da paylaştığı ortaya çıktı. Cullinan, skandal sonrası bu paylaşımını Twitter'dan sildi.