Osman Kavala için kritik tarih

Osman Kavala için kritik tarih

Cumhuriyet’ten Hüseyin Hayatsever’in haberine göre; tutuklu iş insanı Osman Kavala ile ilgili açıklama yapan büyükelçi krizi sona erdi lakin gözler şimdi 630 Kasım’da yapılacak olan vAvrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısında.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, 16-17 Eylül’de yaptığı toplantıda AİHM’nin kararına karşın serbest bırakılmayan Kavala ve eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’la ilgili durumu görüşmüş ve Osman Kavala hakkındaki AİHM kararının bir sonraki toplantıya kadar uygulanmaması durumunda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 46. maddesinin 4. fıkrası uyarınca Türkiye hakkında yasal süreç başlatılacağını duyurmuştu. AİHS’nin ilgili maddesi, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne, bir ülkenin AİHM kararını uygulamayı reddetmesi durumunda kararın uygulanmadığının tespiti için AİHM’ye başvurmasını öngörüyor.

YAPTIRIM GELEBİLİR

Komite’nin 30 Kasım – 2 Aralık tarihleri arasında yapacağı bir sonraki toplantıya kadar Kavala hakkındaki AİHM kararı uygulanmazsa Türkiye’nin Konsey tarafından AİHM’e şikâyet edilmesi süreci başlatılacak. Başlatılacak süreçle Komite, AİHM, Türkiye’nin kararı uygulayıp uygulamadığını inceleyecek. AİHM’nin ihlal görüşü bildirmesi durumunda komite, Türkiye’ye karşı alınacak yaptırımları değerlendirecek. Bu yaptırımlar arasında Türkiye’nin kurucusu olduğu Avrupa Konseyi üyeliğinden çıkarılması ya da oy hakkının askıya alınması da bulunuyor.

Türkiye, Kavala hakkındaki eylem planıyla ilgili son olarak 21 Ekim’de Avrupa Konseyi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararlarının İcrası Dairesi (AKİD) Başkanı Clare Ovey’e bir mektup gönderdi. “Kavala davasının bağımsız Türk mahkemeleri tarafından görüldüğü ve yargıya kimsenin talimat vermesinin mümkün olmadığı” dile getirilen mektupta “Bu konudaki son kararı bağımsız mahkemeler verecektir. Ayrıca başvurucunun (Kavala) tutukluluk durumu hakkındaki değerlendirmenin 5 Kasım 2021’de, bir sonraki duruşmasının da 26 Kasım 2021’de yapılacağı komitenin dikkatine sunulmaktadır” ifadeleri yer aldı.

GENEL