ÖSO mensupları, Türkiye'den şehitlik ve gazilik ünvanı istiyor!

ÖSO mensupları, Türkiye'den şehitlik ve gazilik ünvanı istiyor!

ÖSO'nun 916 elemanı Fırat Kalkanı ve Afrin Harekatı'nda öldü. ÖSO mensupları için Fırat Kalkanı Harekatı sürerken şehitlik ve gazilik unvanın verilmesinin gündeme geldiği ancak bu adımdan daha sonra vazgeçildiği öğrenildi. Cumhurbaşkanı...

ÖSO'nun 916 elemanı Fırat Kalkanı ve Afrin Harekatı'nda öldü. ÖSO mensupları için Fırat Kalkanı Harekatı sürerken şehitlik ve gazilik unvanın verilmesinin gündeme geldiği ancak bu adımdan daha sonra vazgeçildiği öğrenildi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerini ''Kuvayi Milliye’ye benzeterek teşekkür ettiğini hatırlatan ÖSO mensupları, Fırat Kalkanı sırasında konuşulan ''gazilik, şehitlik’ düzenlemesinin yeniden gündeme alınmasını talep ediyor. 

"MANEVİ ANLAMDA BÜYÜK DESTEK OLUR"
Karar'dan Kenan Butakın'ın haberine göre, ÖSO kaynakları, birçoğu ailesiyle Türkiye’de yaşayan mensuplarının harekatlara katılmalarının ardından yaklaşık 600 TL maaş aldıklarını ve tedavilerinin de karşılandığını ancak yaralananlar ve ölenler için düzenleme yapılmasının manevi anlamda kendilerine büyük destek olacağını, maddi olarak da buna ihtiyaçları olduğunu savundu.

ERDOĞAN DÜZENLEMENİN SİNYALİNİ VERMİŞTİ
Erdoğan, 21 Mart’ta AKP'li milletvekilleriyle yaptığı toplantıda ölen ve yaralanan ÖSO mensupları için düzenleme sinyali vermişti. Erdoğan “ÖSO 'şehitlerinin' yakınları ile ilgili bir şey yapmamız gerekiyor. Bu konuda destekleyici bir takım kararlar alabiliriz'' ifadelerini kullanmıştı. 

Önceki günkü Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) ardından açıklanan bildiriye de ilk kez ÖSO 'Türk Silahlı Kuvvetleri ile Kürt, Arap ve Türkmenler’den müteşekkil' tanımlamasıyla girdi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem