ÖSYM’den poşeti yırtık KPSS kitapçığı açıklaması: HATAEN AÇILDI

ÖSYM’den poşeti yırtık KPSS kitapçığı açıklaması: HATAEN AÇILDI

Soruların bir yayınevi ile aynı çıktığı iddiasının ardından iptal edilen 2022 KPSS’nin Genel Kültür Genel Yetenek oturumu tekrar düzenlendi. Şanlıurfa’da bir öğrenciye poşeti açılmış bir kitapçık teslim edildiği iddia edildi.

ÖSYM’nin düzenlediği 2022 KPSS’de Yediiklim Yayınevi’nden çıkmış sorularla aynı olması iddiası sebebiyle iptal edildi. Sınavın oturumları bu ay tekrar düzenledi. Bugün düzenlenen Genel Kültür – Genel Yetenek oturumunda Şanlıurfa Rabia Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 630213024 numaralı salonda 2’nci sırada sınava giren adayın soru kitapçığının kendisine poşetsiz teslim edildiğini iddia edildi. 

ÖSYM, iddiaya ilişkin açıklama yaptı. Başkanlık tarafından yapılan incelemeye göre, sınav evrakı poşetinin salon başkanı tarafından saat 09.09’da sınav salonuna kapalı olarak getirildiği ifade edilen açıklamada, kapalı olan poşetin salon başkanı tarafından 09.39-09.41 saatleri arasında adayların huzurunda açıldığı ifade edildi.

“HATAEN AÇILDI”

Soru kitapçıkları poşeti ile cevap kağıtları poşetinin saat 09.44’te salon başkanı tarafından sınav poşetinin içinden çıkarılarak adayların huzurunda masa üzerine konulduğu aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Soru kitapçıkları poşetinin 09.58-09.59 saatleri arasında adayların huzurunda salon başkanı tarafından açıldığı, bu işlem esnasında adayların da gözlemlediği şekliyle soru kitapçıklarının en altında yer alan iki kitapçık poşetinin de tüm soru kitapçıklarının yer aldığı sınav evrakı poşeti ile birlikte hataen yırtılarak açıldığı, salon başkanı tarafından hataen yırtılarak açılan iki soru kitapçığından birinin, iddia sahibi adaya saat 10.00’da teslim edildiği anlaşılmıştır.

Bahse konu ifade ile ilgili yapılan bu tespitler ve değerlendirmeler ilgili adayla paylaşılmış ve dijital saate entegre kamera kayıtları izletilerek sınavın güvenliği ile ilgili herhangi bir sorun olmadığı net olarak tespit edilmiştir.