Otomobil satışlarında düşüş devam ediyor

Otomobil satışlarında düşüş devam ediyor

Otomotiv sektörü son dönemlerde ciddi zararlar yaşıyor ve Otomobil satışlarında düşüş devam ediyor.

Mesela geçtiğimiz günlerde Tesla eksik ekipman ile araç satışı yapmıştı. Bu durumun nedeni ise elbette çip krizi. Yaşanan çip krizi araç üretimini ve araç ekipman teminini ciddi oranda olumsuz etkiledi.

Yaşanan problemlere bakıldığında BMW gibi markaların da bundan etkilendiği görülüyor. Henüz yeni yayınlanan bir rapora göre Avrupa’da otomobil satışları da genel olarak düşüşte. Yaşanan son olumsuz durumlar bunun en büyük nedeni olarak görülüyor.

2021 yılının Ekim ayında Avrupa’da otomobil satışları yaklaşık olarak yüzde 29 seviyesinde düştü. Hyundai, Kia, Porsche ve Smart ise diğer markalara göre satışlarını artırdı. Diğer markalar ise önemli miktarda geriye düştü. Ekim aylarında otomobil satışlarındaki düşüş daha da derinleşmiş oldu.

Otomobil satışlarında düşüş

Yaklaşık olarak yüzde 42’lik düşüş yaşanan Volkswagen Grubu en büyük mağduriyeti görmüş oldu. Ortalamanın daha üstünde düşüş yaşayan bu marka geri planda kaldı. Yüzde 32’lik hacim düşüşüne uğrayan Stellantis ise en fazla zorluk yaşayan diğer şirket oldu. Her ikisinin de ortak yönü normalden daha fazla satış düşüşü görmeleri. Otomobil satışlarında düşüş ise herkesi etkiledi.

İkinci el otomobil satışında lider belli oldu: Bu araçlar peynir ekmek gibi satılıyor

Zaman zaman Skoda yüzde 49, Audi yüzde 46, Seat yüzde 40 satış düşüşü bile gördü. Otomotiv dünyası küresel çapta zor zamanlardan geçiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Teknoloji