Oy sayımı bile yapılmadan mazbatayı almıştı!

Oy sayımı bile yapılmadan mazbatayı almıştı!

Tam 5 yıl önce bugün, itirazlar devam ederken AKP’li Melih 4’e verilen mazbata, 5 yıl sonra seçimi 124 bin oy farkla Ankara’da kazanan Mansur Yavaş’a ve

Tam 5 yıl önce bugün, itirazlar devam ederken AKP’li Melih 4’e verilen mazbata, 5 yıl sonra seçimi 124 bin oy farkla Ankara’da kazanan Mansur Yavaş’a ve İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’na hala verilmedi.

Yerel seçimler bitti ancak heyecan hala devam ediyor. İstanbul’da CHP’li Ekrem İmamoğlu, resmi olmayan sonuçlara göre seçimi kazandı. Ankara’da da yine seçimi CHP’li Mansur Yavaş, resmi olmayan rakamlara göre yaklaşık 4 puan farkla kazandı. Ancak AKP’nin Ankara ve İstanbul’daki itirazları üzerine, itiraz edilen sandıklar oylar yeniden sayılmaya başlandı.

İstanbul’da İmamoğlu, rakibi AKP’li Binali Yıldıram’a yaklaşık 19 bin oy fark atarken, Ankara’da Yavaş AKP’li rakibi Mehmet Özhaseki’ye yaklaşık 124 bin oy fark attı. Buna karşın İstanbul ve Ankara’da seçimi kazanan CHP’liler İmamoğlu’na ve Yavaş’a hala mazbataları verilmiş değil.

BUNDAN 5 YIL ÖNCE NE OLMUŞTU?

2014 yılının Mart ayındaki seçimde, Ankara’da AKP’nin adayı Melih Gökçek, CHP’nin adayı Mansur Yavaş karşısında 33 bin oy farkla seçimi önde tamamladı.CHP’li Mansur Yavaş, 6 bin 240 tutanakta hatalı işlem ve usulsüzlük tespit ettiklerini ifade ederek YSK’ya itirazda bulundu. Bu itirazlar devam ederken ve sonuçlanmamışken, 5 Nisan 2014 tarihinde, yani bundan tam 5 yıl önce bugün Melih Gökçek’e mazbatası teslim edildi.

Öyle ki, YSK’ya yapılan itirazlara rağmen Gökçek mazbatasını büyük bir şov yaparak aldı. Kutlamada dönemin AKP Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Gökçek'e üzerinde "Ankara'nın baş pehlivanı Melih Gökçek" yazılı kemer takmıştı.

Tam 5 yıl önce bugün, itirazlar devam ederken AKP’li Gökçek’e verilen mazbata, 5 yıl sonra seçimi 124 bin oy farkla Ankara’da kazanan Mansur Yavaş’a ve İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’na hala verilmedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika