Oy ve Ötesi’nden YSK’ya: #Güvenver

Oy ve Ötesi’nden YSK’ya: #Güvenver

Oy ve Ötesi, kanunlaşan son değişiklik tekliflerinin belirsizlik yarattığını vurgulayarak YSK dilekçe verdi

Kendilerini "siyasi partilerden bağımsız bir biliçlendirme hareketi" olarak tanımlayan ve 200.000’i aşkın gönüllü ağı ile 6 seçim sürecini deneyimlemiş bir sivil toplum kuruluşu olan Oy ve Ötesi, Yüksek Seçim Kurulu’na bir dilekçe verdi. Oy ve Ötesi, kanunlaşan son değişiklik tekliflerinin yarattığı belirsizliğin altını çizerken, demokratik esasların güvence altına alınıp, boşlukları ortadan kaldıracak kapsamlı bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu vurguluyor.

Oy ve Ötesi, "YSK’nın seçimlerin serbest, eşit, gizli, tek dereceli, genel oy, açık sayım ve döküm esaslarını korumak ve seçimlere, dolayısıyla da demokrasiye yönelik güvenin zedelenmesini önlemek için kanundaki belirsizlik alanlarını yeni genelge ve kararlar ile ortadan kaldırması, Türkiye için önemli bir ihtiyaç olarak öne çıkıyor" diye belirtirken, başlatılan kampanyaya ise tüm vatandaşların destek vermesi için bir çağrıda bulundu.

#GÜVENVER
Açıklamada, "Seçimlere yönelik güven duygusunun güçlendirilmesi için Yüksek Seçim Kurulunun her türlü önlemi alacağına dair inancıyla Oy ve Ötesi, vatandaşları konuyla ilgili bilgilendirmek için önemli gördüğü noktaları kamuoyuna sunarak; bunları paylaşmaya, konuşmaya ve tartışmaya #GüvenVer kampanyasıyla herkesi davet ediyor" denildi.

Kampanya ile ilgili olarak, Oy ve Ötesi, gönüllülerine şu şekilde seslendi:

"Sosyal medyadan ve diğer iletişim kanallarından yapacağımız tüm bilinçlendirme çalışmalarını #GüvenVer etiketi ile paylaşarak, kampanyamızın yayılmasına ve daha fazla kişiye ulaşmasına katkıda bulunabilirsiniz. Adil ve şeffaf seçimlere doğru ilerleyebileceğimizi biliyor ve seçim süreçlerinin güvenilir olması yolunda tüm bireylere önemli rol düştüğüne inanıyoruz. Bu nedenle siz gönüllülerimizi, seçim süreçlerinin her adımına sahip çıkarak #GüvenVer’meye davet ediyoruz."

guvenver.png

Önceki ve Sonraki Haberler
Gündem