Özdil, Atatürk’ün ABD'ye gönderdiği fotoğrafı yazdı: 100 yıl sonra yine bizim…

Özdil, Atatürk’ün ABD'ye gönderdiği fotoğrafı yazdı: 100 yıl sonra yine bizim…

Sözcü gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, bugünkü köşe yazısında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili çok bilinmeyen bir hikayeyi okuyucuylarıyla paylaştı.

Sözcü yazarı Yılmaz Özdil, bugünkü köşesinde Mustafa Kemal Atatürk'ün, 1923'te ABD'deki 10 yaşındaki bir çocuğu yazdığı mektupla birlikte gönderdiği fotoğrafın hikayesini köşesine taşıdı.

Özdil, 1923 yılında ABD'de yaşayan 10 yaşındaki Curtis LaFrance adlı çocuğun Atatürk'e gönderdiği mektup ile başlayan hikayeyi köşesine taşıdı. Atatürk'ün küçük çocuğa cevap olarak yolladığı mektup ile birlikte gönderdiği fotoğrafın Türkiye'ye dönüşünü anlatan Özdil, 100 yıl sonra ülkeye dönüşünü okuyucularıyla paylaştı.

Özdil, yazısında şunları kaydetti:

1923 yılıydı. Türkiye'den 10 bin kilometre uzakta, New York'ta bir evde, 10 yaşındaki bir çocuk, babasının daktilosunun başına oturmuş, o çocuksu heyecanıyla mektup yazıyordu.

★ Gazi Mustafa Kemal Paşa Angora, Türkiye Sayın efendim, Ben 10 yaşında Amerikalı bir çocuğum. Türkiye ve yeni hükümetine büyük ilgi duyuyorum. Siz ve bayan Kemal hakkında bir gazete röportajı okudum. Türkiye hakkında bir defterim var. Şimdiden siz ve bayan Kemal hakkında birçok yazı ve resim topladım. Lütfen bana küçük bir not ve imzalı fotoğrafınızı gönderin. Bir gün Türkiye'yi görebileceğimi umut ediyorum. Saygılarımla, Curtis LaFrance 

★ Mektup, Ankara'ya ulaştı. Mustafa Kemal okudu. Çalışma odasına gitti, oturdu, cevap yazdı.

Mustafa Kemal'in ABD'ye yazdığı ilk resmi mektuptu.  

★ Türkiye Cumhuriyeti Riyaseti, hususi Mister Curtis LaFrans'a, Mektubunuzu aldım. Türk vatanı hakkındaki ilgi ve iyi dileklerinize teşekkür ederim. Arzunuz üzere bir adet fotoğrafımı gönderiyorum. Amerika'nın zeki ve çalışkan çocuklarına yegane tavsiyem, Türkler hakkında her işittiklerine hakikat nazarıyla bakmayıp, kanaatlarini mutlaka esaslı araştırmaya dayandırmalarıdır. Hayatta başarılı ve mutlu olmanızı dilerim.

Türkiye Reisicumhuru Gazi Mustafa Kemal 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Etiketler :