Özel hükümlerle korunan Eğirdir Gölü çevresinde cami inşaatı

Özel hükümlerle korunan Eğirdir Gölü çevresinde cami inşaatı

Özel hükümlerle korunan Eğirdir Gölü çevresi... Türkiye’nin ikinci büyük tatlı su kaynağı olan Isparta’daki Eğirdir Gölü sulak alanı betonlaşma tehlikesiyle karşı karşıya. Özel hükümlerle koruma altında olan ve hayvan otlatmanın bile yasak olduğu göl kıyısına,...

Türkiye’nin ikinci büyük tatlı su kaynağı olan Isparta’daki Eğirdir Gölü sulak alanı betonlaşma tehlikesiyle karşı karşıya. Özel hükümlerle koruma altında olan ve hayvan otlatmanın bile yasak olduğu göl kıyısına, otelin ardından şimdi de camii yapılıyor.

Demet Sargın'ın BirGün2de yer alan haberi şöyle:

Beyşehir Gölü’nün ardından Türkiye’nin en büyük tatlı su kaynağı olarak bilinen gölün çevresi birinci ve üçüncü derece doğal sit alanı ve sulak alan olarak koruma altına alındı. Ayrıca 2012 yılında yalnızca Eğirdir Gölü’ne özel olarak ‘Eğirdir Gölü Özel Hükümleri (EGÖH) çıkarılarak özel koruma maddeleri de konmuştu. Gölde başlayan bu inşaatlar ise bu hükümlerin sadece lafta kaldığının en güzel kanıtı.

Herhangi bir bilgilendirme tabelası bulunmayan ve bir dernek tarafından ‘hayır’ için yaptırıldığı ileri sürülen cami inşaatı tepkiyle karşılandı. Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Isparta-Eğirdir Temsilcis ve emekli akademisyen Erol Kesici cami yapımına karşı olmadıklarını ancak caminin koruma alanı içerisinde yapılmasının doğru olmadığını belirtti.

Kesici, “Burası cami yapılacak yer midir? Başka yer mi yoktu? Burası ne belediyenin ne de şahısların malı değildir. Gölün alanıdır ve koruma altındadır. Mahallede cami yapılacak başka araziler varken ne amaçla olursa olsun inşaat izni bulunmayan bir alanda ibadethane yapmak en çok inanca zarar verir” diye konuştu.

HAYVAN OTLATMAK BİLE YASAK

Haziran 2012’de yürürlüğe giren Eğirdir Gölü Özel Hükümleri’nin, göl koruma alanıyla ilgili kısmında yer verilen hükümlere göre göl yeşil kuşaklama bölgesinden itibaren 270 metre genişliğindeki alandaki kullanım özetle koşulları şöyle sıralanıyor:

“Piknik, plaj ve mesirelik alan oluşturmaya içme ve kullanma suyu su alma noktasına 300 metreden daha yakın olan yerlerde izin verilemez. Bu alanda yeni hiçbir sanayi kuruluşuna ve turizm tesisine izin verilmez. Bu alanda yeni tarım alanları açılamaz. Rehabilite edilecek tarım alanlarında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü görüşleri doğrultusunda organik tarıma geçilecektir. Bu alanda otlatmaya izin verilmez. Mecburi teknik tesisler ve Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamına giren uygulamalar dışında, bu alanda hafriyat artığı, moloz ve inşaat malzemesi dökülmesine izin verilmez.

Bu alanda yapılacak olan düzenlemelerde beton kaplama kullanılamaz ve bu alanları düzenlemek amacıyla doldurma ve kurutma işlemi yapılarak arazi kazanılamaz. Bu alandaki doğal plajlarda, su-atıksu altyapıları ile sökülüp – takılabilir malzemeden oluşan ahşap-prefabrik çay ocağı veya kantin, soyunma-giyinme kabini dışında yapılara izin verilmez ve yapıların kapalı kısımlarının toplam alanı 100m2’yi geçemez. Onaylı imar planları kapsamında yoğunluk arttırıcı veya kirlilik artırıcı yönde imar planı değişikliği yapılamaz.”

  "Özel hükümlerle korunan Eğirdir Gölü çevresinde cami inşaatı" haberi, 01 Mart 2019 tarihinde yazılmıştır. Son Dakika kategorisi altında bulunan Özel hükümlerle korunan Eğirdir Gölü çevresinde cami inşaatı haberi 2019 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Özel hükümlerle korunan Eğirdir Gölü çevresinde cami inşaatı 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Son Dakika konusunda 28 Şubat 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

  YORUM YAZ

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  SON HABERLER
  1. 09:32 Toto Wolff: Red Bull'un kopyaladığı motor kapağı başarının tek anahtarı olamaz
  2. 09:27 CHP'den dinamik kampanya modeli
  3. 09:20 Ali Yerlikaya: 42 göçmen kaçakçısı Kalkan-13 operasyonlarında yakalandı
  4. 09:15 Nureddin Nebati Genel Kurul'da olmadığı halde oy kullandı
  5. 09:10 CHP’nin Balıkesir başkan adayına tuzak: Bu tezgâhı kurgulayanlara yazıklar olsun diyorum
  6. 09:01 Gazeteci Şaban Sevinç canlı yayında küfür etti
  7. 08:51 Erdoğan Aktaş: Şevki Yılmaz bana rüşvet teklif etti
  8. 08:48 Elektrikli otomobil bataryaları için yeni çözüm: Çin'e bağımlılık azalabilir
  9. 08:43 Ebru Gündeş'in evlendiği Murat Özdemir'in eski eşinden göndermeli paylaşım geldi
  10. 08:39 Eski sevgilisi, Fırat Tanış için uzaklaştırma kararı aldırdı
  11. 08:36 Karar Resmi Gazete'de yayımlandı: Dövizle ödeme yasağı kaldırıldı
  12. 08:31 Çetin Doğan, cezaevinden mektup gönderdi: Beni ve Sayın Kavala’yı benzer bahane ile hapiste tutuyor
  13. 08:25 Hak arayana ev hapsi: AK Partili belediyenin inşaatında çalışan sendikacılara ev hapsi
  14. 08:21 ‘Türk Escobar’ın oğlu, bakanlıktan yatırım teşviği almış
  15. 08:17 Yargıda emniyet müdürü krizi: Hakimi hakime şikayet etti
  16. 08:11 Sözcü yazarı Rahmi Turan: Emekli komutanların ölmeleri mi bekleniyor?
  17. 08:08 Fenerbahçe’de mi, yoksa siyasette mi derken, iki ilimizde küçük ölçekli yer sarsıntıları yaşanmış
  18. 08:05 Meteoroloji’den İstanbul, Ankara ve İzmir için uyarı: Çok yoğun geliyor
  19. 01:28 İliç’teki ölüm madeni heyelansız da can almış!
  20. 01:22 Güzellik ve Sağlık İçin İdeal: Zeytinyağı ve Limonun Şaşırtıcı Gücü!
  Haberleri