Özelleştirme kurbanı çiftçi isyan etti: Sizin vicdanınız sızlamıyor mu?

Çiftçi Ali İhsan Yılmaz şeker pancarını tarladan toplayamadığı için isyan etti. Çorum Şeker Fabrikası satılmadan önce herhangi bir

Çiftçi Ali İhsan Yılmaz şeker pancarını tarladan toplayamadığı için isyan etti. Çorum Şeker Fabrikası satılmadan önce herhangi bir sorunları olmadığı söyleyen Yılmaz, fabrikanın özelleştirilmesinden sonra pancarını satamadığını, tarlada kaldığını ve borç batağında olduğunu ifade etti.

TELE1'den Oğuzhan Poyrazoğlu'nun haberine göre, Cumhuriyet tarihinde ilk defa şeker pancarının tarlada kaldığını ifade eden Ali İhsan Yılmaz, haciz ve icralarla boğuştuğunu boçları nedeniyle 2 ay hapis cezası aldığını ifade etti.

Çiftçi Ali İhsan Yılmaz şunları söyledi:

Burası Çiftçi Ali İlhan Yılmaz’ın pancarını sökmek istemiyor dedikleri tarla. Cumhuriyet tarihinde ilk kez çiftçinin şeker pancarı tarlada kalıyor

Biz pancarımızı ekerken sözleşme imzaladık. Sözleşmeli pancar ekmek ne demek? Alım garantisi olan pancar demek. Özelleştirilen şeker fabrikasından bana pancarın söküm programına uymamış dediler.

Çiftçiye 3 tane avans verilir bunlar bir ekim avansı iki sulama-gübreleme avansı üç söküm avansı. Biz devletten ekin avansını ve sulama-gübreleme avansını aldık sonra şeker fabrikası özelleştirildi ve şirket bize söküm avansını vermedi.

Bize pancar ekmediniz dediler, gelin gösterelim dedik gelmediniz. Geldiğiniz zamanda biz bilmiyorduk dediniz. Şirket fabrikayı satın aldıktan sonra kantarları satın almadı.

Pancarda yaprak hastalığı var her ay dört kere kontrol etmen gerekirdi gelmediler bu sözleşmede var. Sözleşmeye göre hastalığa karşı ilacı vermeleri gerekirdi.

Biz garibanız bizim arkamızda devlet yok. Şirket yetkilileri bizi tehdit ettiler.

Şirket bize vermesi gereken yüzde 20’lik küspeyi vermedi yüzde 8’ni verdi yüzde 12’si yok. Bu şirket bize vermediği küspeyi de pancar fiyatından daha fazla bir meblaya piyasaya sattı.

Bize geçen yıllarda ton başına 55TL taşıma ücreti veriyorlardı bunu 38 TL’ye düşürdüler. 190 km uzaklıktaki fabrikaya taşıma ücreti yetmiyor. Para benim cebimden çıkıyor.

Sonuç ne oldu bize haciz yolladılar. Ali İhsan Yılmaz’ın kapsına hacizler icralar geldi. Pancarımın ücretini almadan mahkemeye verdiler, bana 2 ay ceza çıktı ben 2 ay cezaevinde yatacağım. Sizin vicdanınız sızlamıyor mu?

Çorum Şeker Fabrikası’nın yönetimini Safi Holding aldı

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda yapılan ihalede ilk olarak Çorum Şeker Fabrikası’nın ihalesi yapıldı. İhaleyi, Safi Katı Yakıt 528 milyon lira bedelle kazanmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekonomi