Özgür Demirtaş'tan 'GES' tepkisi: İşe yaramaz, zaman kaybı

Özgür Demirtaş'tan 'GES' tepkisi: İşe yaramaz, zaman kaybı

Ekonomist Özgür Demirtaş sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; "İşe yaramaz. Ekonomik problemleri çözmez. Zaman kaybı. Her zamanki gibi Zihni Sinir proje. Her zamanki gibi yandan dolanma. Çalışmaz." diye yazdı.

Ekonomide "Yeni adımlar duyurulacak" diyen Hazine ve Maliye Bakanlığı, dün akşam saatlerinde "Gerçek kişilere sunulmak üzere gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplanmasına başlanması" planını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı sosyal medyadan yaptığı açıklamada sadece gerçek kişilere sunulmak üzere gelire endeksli devlet iç borçlanma senedinin (GES) talep toplanmasına 15 Haziran 2022'den itibaren başlanacağını duyurdu.

Açıklamadan önce 16,76 TL seviyesine kadar gerileyen dolar Bakanlığın "GES" açıklamasından sonra 17,20 TL'ye yükseldi. Ekonomist Demirtaş sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Demirtaş şunları belirtti:

"İşe yaramaz. Ekonomik problemleri çözmez. Zaman kaybı. Her zamanki gibi Zihni Sinir proje. Her zamanki gibi yandan dolanma. Çalışmaz… Türkiye’nin acilen ekonomik kurallara geri dönmesi, Merkez Bankasını bağımsız hale getirmesi ve yapısal reformlara girişmesi lazım."